Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - na początku tygodnia pogodę w Polsce kształtować będzie niż przemieszczający się znad Francji nad Morze Śródziemne. W środę od zachodu rozbudowywać się będzie wyż znad Rosji, który pozostanie nad naszym krajem do końca tygodnia.
- Taki układ niżu i wyżu zaciąga nad nasz region ciepłe powietrze z południa Europy. Tylko na chwilę, w środę i czwartek, wiatr zmieni kierunek na północy i północno-wschodni, co nieco obniży temperaturę, ale w piątek znów się ociepli. Mamy teraz pogodę jak pod koniec marca – mówi toruński synoptyk Rafał Maszewski.
Dodaje, że luty jest nadzwyczaj ciepły i będzie prawdopodobnie tak ciepły jak rekordowy rok 1990, a może nawet przewyższy odnotowane wtedy wartości.
Teoretycznie to najsuchszy miesiąc
Jednocześnie luty jest wyjątkowo mokry, choć statystycznie powinien być najsuchszym miesiącem w naszym regionie w roku.
Tymczasem od 1 listopada 2023, który wyznacza początek roku hydrologicznego, w Toruniu spadło już 291 mm wody (litrów na każdy metr kwadratowy). To znacznie powyżej normy dla tego okresu, która wynosi 122 mm. Znacząco odbudowały się nam zasoby wodne, także te podziemne.
- Z hydrologicznego punktu widzenia to niewątpliwie dobrze, bowiem nie wiemy, czy wiosna nie przyniesie nam deficytu opadów. A tak w ostatnich latach bywało. Pojawiały się nawet regularne susze i burze piaskowe - uzmysławia Rafał Maszewski.
W rzekach wciąż jest dużo wody
Na kujawsko-pomorskim odcinku Wisły wciąż obserwuje się wysoki stan wody, ale już nie ostrzegawcze. Powódź nam nie grozi. Za to stany ostrzegawcze utrzymują się na Brdzie na wysokości Tucholi (Rudzkiego Mostu), na Drwęcy w Brodnicy i Elgiszewie oraz na Osie w Rogóźnie - Zamku.
To też może Cię zainteresować
Na Noteci sytuacja jest zróżnicowana: na jej górnym odcinku mamy wysoką wodę, przed jeziorem Gopło średnią, zaś na Gople wysoką. Dalej, bo w Pakości, stan jest średni, w Nakle wysoki, za to w Białośliwiu (odcinek wielkopolski, który należy jednak do bydgoskiego regionu wodnego) ostrzegawczy.
Z brzegów wychodzi wiele mniejszych rzek, które ostatniego lata niemal wyschły, m.in. Struga Lubicka (Wilcza) koło Torunia, prawy dopływ Drwęcy. Wypełniły się także sztucznie budowane (także w lasach państwowych) zbiorniki retencyjne.
Prognoza pogody dla Kujaw i Pomorza na najbliższe dni nie przewiduje już większych opadów – deszcz popada tylko w nocy z poniedziałku na wtorek i okresami w środę. W kilku kolejnych dniach na niebie dominować będzie słońce. Dzięki temu stan wód będzie stabilny, w większości jeszcze strefie wody wysokiej, bowiem do rzek nadal będzie spływała woda z mniejszych cieków.
Wegetacja już ruszyła
Na skutek wysokiej temperatury i opadów ruszyła już wegetacja roślin, nieśmiało jeszcze, bowiem słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem. Widać jednak gołym okiem, że kwitną już przebiśniegi i krokusy, niektóre gatunki krzewów zaczynają puszczać listki.
- Ruszyła też niewątpliwie wegetacja roślin uprawnych. Aura im sprzyja, ale rodzi się także ryzyko, że jak przyjdą przymrozki, to wymarzną. Co prawda takiego ryzyka nie widać w prognozach na początek marca, ale może się pojawić, czy to w kolejnych dekadach marca czy nawet na początku kwietnia – przypomina synoptyk.
Ryzykiem dla roślin uprawnych może być także nadmiar wody, zwłaszcza w nieckach terenowych. Teraz wiele pól znajduje się pod wodą. Mogą więc pojawić się choroby grzybowe.
