
Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił propozycje kolejnych dużych zmian w polskim prawie podatkowym, które mają wejść w życie już w lipcu 2022 roku. Najbardziej istotną zmianą będzie obniżenie stawki PIT do 12 proc. To jednak nie wszystko.
● Co z progami podatkowymi, ulgą dla klasy średniej, sposobem rozliczania się? O najistotniejszych propozycjach przeczytasz w tym materiale ▶▶

Zmiany w podatkach w Polsce. Będą konsultacje społeczne
Polaków czeka kolejne na przestrzeni kilku miesięcy duże zmiany w prawie podatkowym. Po krytyce Polskiego Ładu, który wbrew oczekiwaniom partii rządzącej nie okazał się wizerunkowym sukcesem rządu, przedstawiono pakiet nowelizacji prawa podatkowego. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów partia rządząca robi to "wychodząc naprzeciw głosom i opiniom podatników oraz ekspertów". Rządzący zapewniają, że tym razem ostateczny kształt przepisów wypracują w porozumieniu ze stroną społeczną. Jakie dokładnie zmiany czekają podatników?

Obniżka PIT z 17 do 12 procent
Proponujemy obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł - informuje Ministerstwo Finansów. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4 proc., czyli prawie o 1/3. Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie - 25 mln podatników.
Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

Ulga dla klasy średniej - rząd jest za likwidacją, ale jest furtka
Chcemy zrezygnować z tzw. ulgi dla klasy średniej - informuje rząd. Jednocześnie dajemy gwarancję, że zmiany będą dla podatników korzystne lub neutralne. Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej).
Przy okazji reformy rząd chce też zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.