
Wielkanoc przypada na okres wiosennej równonocy. To wyjątkowy i symboliczny czas. Kojarzy się go z odrodzeniem, nadzieją, miłością i zwycięstwem światła nad ciemnością.
W dawnych wierzeniach ludowych okres wielkanocny uznawany był wręcz za magiczny. Wielkanoc obfitowała w masę przesądów, wierzeń, zwyczajów ludowych i rytuałów, które miały dawać szczęście, zapewniać powodzenie w miłości czy chronić przed złem. Część z tych zwyczajów zachowała się do dziś.
Zobacz listę najciekawszych i najdziwniejszych przesądów wielkanocnych w naszej galerii >>>>>

Mieszkańcy Warmii i Mazur uważali, aby w Wielki Piątek i Niedzielę Wielkanocną się nie czesać. W przeciwnym razie kury miały grzebać w ich ogrodach. W innych regionach uważano, że czesanie w Wielkanoc skończy się bólem głowy. Na Podlasiu jednak, Wielki Piątek był dniem mycia przez kobiety włosów w rzece - miało to sprawić, że będą mocne i piękne.

W Wielki Piątek nie należało robić prania. Osoby, które złamią ten zakaz, są skazane na brudne pranie przez cały rok, do następnej Wielkanocy. Pranie zgodnie z wielkanocnymi przesądami należy zrobić w Wielki Czwartek.

W dawnych wierzeniach Wielki Piątek to dzień niebezpieczny, w którym złe mocne mają najłatwiejszy dostęp do człowieka. Wierzono, że tego dnia należy zabezpieczyć się przed rzuceniem uroku. Pilnowano, by niczego nie pożyczać, nie rąbać drewna i nie używać gwoździ. Nie wolno było wykonywać ciężkich prac domowych.