Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Ugryzienie kleszcza może przenieść do naszego organizmu bakterię Borrelia, która przedostaje się przez skórę. Wtedy w miejscu ugryzienia rozpoczyna się infekcja. Niestety przez krew może przenieść się ona również na inne narządy. Warto po każdym spacerze w lecie czy po terenie trawiastym przejrzeć swoje ciało, by upewnić się, że nie zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a szybsze zauważenie ugryzienia może znacząco pomóc w dalszych działaniach.
W naszej galerii dowiesz się, jakie są objawy boreliozy:
Po zauważeniu kleszcza najlepiej udać się od razu do lekarza, który go wyciągnie. Niektórzy próbują zrobić to na własną rękę, ale często nie udaje się wyciągnąć całego. Warto zadbać o to, by nawet kawałek nie pozostał w naszym organizmie. Jeśli chcemy być pewni, że kleszcz nie miał w sobie bakterii, możemy oddać go do badania w laboratorium.
Boreliozę możemy wykryć również za pomocą badania krwi. Wykonamy je prywatnie w wielu laboratoriach medycznych. W aptekach dostępne są również testy na boreliozę, które możemy wykonać samodzielnie w domu.