
Podczas pobytu w szpitalu możemy się spotkać z różnego rodzaju dodatkowymi opłatami. Okazuje się, że część dodatkowych opłat pobieranych od pacjentów może być niezgodna z prawem.
Każdy pobyt w szpitalu na długo pozostaje w pamięci. Może pozostać nie tylko jako ślad w psychice, ale także jako ślad w portfelu... Okazuje się, że podczas pobytu w szpitalu pacjenci mogą się spotkać z różnego rodzaju dodatkowymi opłatami. Zwykle są to niewielkie kwoty, jednak - jeśli policzyć je wszystkie - zebrać się może całkiem pokaźna suma.
Jakie dodatkowe opłaty można spotkać w szpitalu? Które z opłat szpitale mogą pobierać, a które z nich są bezpodstawne? Sprawdź teraz w naszej galerii >>>>>

OPŁATA ZA CZAJNIK W SZPITALU
Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że szpitale udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w ramach finansowania z NFZ nie mają podstawy prawnej do tego, by żądać od pacjentów wnoszenia opłat za korzystanie przez nich z elementów wyposażenia należących do szpitala, w tym uiszczania dodatkowej opłaty np. za użycie czajnika.

OPŁATA ZA KORZYSTANIE Z PRĄDU W SZPITALU
Niedozwolone jest pobieranie od pacjentów opłat za korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu, w tym np. za ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa. Elementy te należy zakwalifikować jako świadczenia towarzyszące związane z zakwaterowaniem pacjenta i z tego powodu wchodzą one w zakres świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie ze stanowiskiem Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, pobieranie od pacjentów przez szpitale dodatkowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej narusza zasady realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

OPŁATA ZA SZAFKĘ W SZPITALU
Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że szpitale udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w ramach finansowania z NFZ nie mają podstawy prawnej do tego, by żądać od pacjentów wnoszenia opłat za korzystanie przez nich z elementów wyposażenia należących do szpitala, w tym uiszczania dodatkowej opłaty np. za korzystanie z szafy.