MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki zwrot podatku dostaniesz za 2022 rok. Mamy tabelę wyliczeń zwrotu podatku

JK
Zwrot podatku za 2022 rok dla wielu Polaków będzie dużo wyższy niż w poprzednich latach. To efekt zmian podatkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku.Na kolejnych slajdach prezentujemy wyliczenia zwrotu podatku za 2022 rok >>>
Zwrot podatku za 2022 rok dla wielu Polaków będzie dużo wyższy niż w poprzednich latach. To efekt zmian podatkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku.Na kolejnych slajdach prezentujemy wyliczenia zwrotu podatku za 2022 rok >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Pierwsi podatnicy otrzymali już zwrot podatku za 2022 rok. Pieniądze z Urzędu Skarbowego dostaną osoby, które w zeznaniu podatkowym miały nadpłatę podatku. Na zwrot podatku ze skarbówki mogą liczyć pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci, samotni rodzice oraz rodziny z dziećmi. Mamy tabelę wyliczeń zwrotu podatku za 2022 rok. Sprawdź, ile pieniędzy musi ci oddać skarbówka.

Zobacz wideo: Twój e-PIT za 2022 r. czeka na ciebie w e-Urzędzie Skarbowym

Zwrot podatku za 2022 rok dla wielu Polaków będzie dużo wyższy niż w poprzednich latach. To efekt zmian podatkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Przypomnijmy, od 1 lipca 2022 r. podatek PIT został obniżony z 17 do 12 proc. Niższa stawka w zaliczkach była stosowana od lipca, natomiast w rozliczeniu już od 1 stycznia. W związku z tym, Urząd Skarbowy musi zwrócić nadpłacony podatek milionom Polaków.

Zwrot podatku 2022 - oto wyliczenia

Ministerstwo Finansów poinformowało, kto otrzyma zwrot podatku za 2022 roku. Na przelew z Urzędu Skarbowego mogą liczyć pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci, rodzice samotnie wychowujący dwoje dzieci oraz rodziny z dziećmi.

Zwrot nadpłaconego podatku otrzymają pracownicy etatowi zarabiający od 3 200 do 10 300 zł oraz powyżej 12 800 złotych brutto. Pieniądze z Urzędu Skarbowego otrzymają też wszyscy zleceniobiorcy. Na przelew mogą też liczyć emeryci, którzy otrzymują świadczenia w wysokości od 2 500 zł do 9 300 zł oraz powyżej 12 800 zł brutto.

Zwrot podatku dostaną również podatnicy korzystający z preferencji podatkowych, m.in. osoby samotnie wychowujące dwoje dzieci oraz małżonkowie rozliczający się wspólnie i wychowujący dwójkę dzieci.

Mamy wyliczenia zwrotu podatku za 2022 rok. Prezentujemy, ile pieniędzy otrzymasz z Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów podało szacunkowe kwoty, jakie mogą wpłynąć na twoje konto! Szczegóły w galerii poniżej.

Jak otrzymać zwrot podatku?

Zwrot podatku za 2022 rok otrzymają osoby, które w deklaracji podatkowej miały nadpłatę podatku. Urząd Skarbowy może dokonać zwrotu podatku na rachunek bankowy podatnika, przekazem pocztowym lub w kasie urzędu.

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie numeru konta do organu podatkowego. Można go wskazać w składanym zeznaniu lub złożyć głoszenie aktualizacyjne.

Kiedy dostanę zwrot podatku? Oto terminy

Podatnicy, którzy deklaracje podatkowe złożyli elektronicznie, zwrot podatku otrzymają w ciągu 45 dni, natomiast osoby, które swoje zeznania podatkowe złożyły w formie papierowej, na pieniądze będą musiały poczekać do 90 dni.

Pod koniec lutego Ministerstwo Finansów podało, że podatnicy złożyli już ponad 2 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Pierwsze zwroty podatku trafiły już na konta podatników. Urzędy skarbowe zwróciły im łącznie ponad 370 mln złotych.

Ulgi podatkowe a zwrot podatku

Podane w tabelach kwoty nie uwzględniają ulg, które można odliczyć od podatku. Jeśli planujesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, rehabilitacyjnej, na leki bądź jakiejkolwiek innej, możesz otrzymać jeszcze wyższy zwrot podatku za 2022 rok niż przedstawiają to wyliczenia.

Dopłata podatku - wyliczenia

Jak poinformował resort finansów, są również osoby, które muszą się liczyć z dopłatą podatku za 2022 rok. Kto powinien się na to przygotować? Sytuacja dotyczy przede wszystkim kilku źródeł dochodu, m.in. naliczania zaliczek zgodnie z zasadami z 2021 r. lub przekroczenia progu dochodowego.

- W rozliczeniu PIT za 2022 r. dopłat do podatku będzie mniej, niż zwykle było. W 2021 r. podatników dopłacających do swojego PIT było około 2 mln. Szacujemy, że w tym roku będzie to około 1,2 mln podatników - informował Artur Soboń, wiceminister finansów.

Dopłata w rozliczeniu rocznym u tych podatników będzie stanowiła zwrot kwot, którymi podatnik dysponował w wyższej wysokości w trakcie roku.

Do kiedy rozliczyć podatek za 2022 rok?

Od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznanie podatkowe za 2022 rok za pomocą usługi Twój e-PIT. Z tego sposobu mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-37 i PIT-36. Po zalogowaniu się można uzupełnić ulgi i odliczenia, a następnie zaakceptować rozliczenie.

W tym roku podatnicy mogą przekazać aż 1,5 proc. swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Do tej pory, był to 1 proc.

Czasu na rozliczenie się ze skarbówką w tym roku jest wyjątkowo dużo. Deklaracje podatkowe możemy składać do 2 maja (wtorek). Z uwagi na fakt, iż 30 kwietnia przypada w niedzielę, a 1 maja wypada święto, mamy dwa dni więcej na złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok.

Czytaj także w serwisie expressbydgoski.pl: Waloryzacja emerytur 2023 - marcowa tabela. Na konta wpływają rekordowe podwyżki - wyliczenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski