
Skoro kłamiemy na każdym kroku, to jak w takim przypadku rozpoznać kłamstwo? Przydatna okazuje się być mowa ciała, która określa zachowania typowe dla kłamców.
Pocieranie oka, szybszy oddech wiercenie się, to tylko niektóre z nich. Sprawdź w naszej galerii sekrety mowy ciała kłamców.
Szczegóły na kolejnych slajdach >>>

Brak lub nadmiar kontaktu wzrokowego
Uznaje się, że osoby, które kłamią unikają kontaktu wzrokowego. Wprawieni kłamcy mogą zaś dla niepoznaki utrzymywać nadmierny kontakt wzrokowy.

Ułożenie dłoni
Wykręcanie rąk, stukanie palcami, bawienie się włosami - to także sygnały, że rozmówca nie jest z nami szczery. Kłamca, aby rozładować napięcie stara się zająć czymś ręce. Może również odczuwać zimno w rękach.
Ponadto eksperci uznają, że kłamiąc dłonie są odwrócone do rozmówcy w taki sposób, że widać ich wierz. Z kolei mówiąc prawdę wnętrze dłoni kierujemy w stronę rozmówcy. Tym gestem ukazujemy, że nie mamy niczego do ukrycia.
Chowanie dłoni i rąk jest również częstą oznaką kłamstwa. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze oznacza to kłamstwo - komuś może być po prostu tak wygodnie. Nagłe zaciskanie pięści również powinno być sygnałem, że ktoś jest wobec nas nieszczery. Kłamcy często wpadają w gniew, gdy ktoś podważa prawdomówność ich słów.

Zmiana postawy ciała
Ciało kłamcy spina się a ramiona sztywnieją. Może garbić się, kulić, a także patrzeć w dół. Zmiany w postawie mogą wynikać z zakłopotania spowodowanego mówienie nieprawdy. Ponadto, kiedy ludzie zostają przyłapani na kłamstwie, ich ciało w niekontrolowany sposób odchyla się do tyłu. To jakby dostali silny cios, który wytrącił ich z równowagi.
Kłamcy pochylają się do przodu, kiedy chcą, abym im uwierzono. Jest to próba stworzenia fałszywego poczucia bliskości. Wyglądają wtedy na osoby bardziej godne zaufania.
Również niekontrolowane ruchy głowy mogą wskazywać na kłamstwo. Warto zwrócić uwagę na położenie głowy w momencie, gdy zadaliśmy podchwytliwe pytanie. Głowa kłamcy może wtedy gwałtownie przekrzywiać się lub pochylać.