
Oznaczałoby to, że na pełną kwotę będą mogły liczyć osoby pobierające emeryturę do pewnej wysokości. Emeryci otrzymujący wyższe świadczenia musieliby liczyć się zatem z pomniejszeniem "czternastki" na zasadzie złotówka za złotówkę powyżej określonego pułapu. W 2022 roku wynosił on 2900 złotych brutto (osoby pobierające emeryturę do tej wysokości otrzymały całą czternastkę). ▶▶

Zgodnie z pojawiającymi się deklaracjami, czternasta emerytura miałby zostać wypłacona na przełomie sierpnia i września 2023 roku.
W marcu emerytów czeka waloryzacja, która dość mocno podniesie ich emerytury. Wszystko przez wysoką inflację, która jest jednym ze wskaźników branych pod uwagę przy wyliczaniu waloryzacji emerytur i rent na dany rok. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, wyniesie ona rekordowe 14,8 proc. O ile urośnie Twoja emerytura? Sprawdź w tabelach na kolejnych stronach. ▶▶

Zgodnie z szacunkami zapisanymi w ustawach, waloryzacja 2023 miała wynieść 13,8 procent. Najnowsze dane mówią, że będzie ona jeszcze wyższa niż zakładał rząd i wyniesie 14,8 proc. Rząd zadeklarował jednocześnie, że w 2023 przeprowadzi waloryzację kwoto-procentową, a gwarantowana kwota podwyżki wyniesie 250 złotych brutto.
Jeśli waloryzacja procentowa dla Twojej emerytury jest korzystniejsza, będzie w stosunku do niej zastosowany oczywiście wariant procentowy. W praktyce osoby otrzymujące świadczenie do około 1700 zł brutto będą korzystały z waloryzacji kwotowej.
● Po lewej kwota przykładowej emerytury. Po prawej podwyżka brutto po marcowej waloryzacji. ▶▶
