Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały przedwojenne bydgoskie pocztówki świąteczne

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
- Bardzo się cieszę, że wśród wznowionych pocztówek znalazła się ta wysłana w 1926 roku, która ma napis „Z powinszowaniem Nowego Roku”. Pamiętam, że tego nieco już zapomnianego słowa, które oznacza złożenie życzeń, używała moja babcia – komentuje Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka bydgoskich pocztówek i zdjęć.
- Bardzo się cieszę, że wśród wznowionych pocztówek znalazła się ta wysłana w 1926 roku, która ma napis „Z powinszowaniem Nowego Roku”. Pamiętam, że tego nieco już zapomnianego słowa, które oznacza złożenie życzeń, używała moja babcia – komentuje Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka bydgoskich pocztówek i zdjęć. Nadesłane
Wydawnictwo Pejzaż przygotowało reprinty dawnych pocztówek bożonarodzeniowych i noworocznych. Wszystkie zostały wysłane przez mieszkańców Bydgoszczy na początku XX wieku. Nie można ich kupić, są dodawane do kupowanych w grudniu książek wydawnictwa, w tym jednego specjalnego.

Zobacz wideo: Rysownik i ornitolog z Bydgoszczy wydał wyjątkową książkę – "Ptaki Kilona"

od 16 lat

- Wśród pięciu wydanych reprintów znalazły się popularne w tamtym czasie pocztówki z dziećmi przebranymi za aniołka i kominiarza. Nie zabrakło też bydgoskich budynków. Na jednej z pocztówek możemy zobaczyć ośnieżony kościół garnizonowy przy ulicy Bernardyńskiej. Wszystkie zostały wysłane z Bydgoszczy w latach 1905-1926, a więc w czasie największej popularności kart pocztowych, nim zostały wyparte przez upowszechnienie telefonu - wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Niezwykły urok bydgostianów

Pocztówki pochodzą ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego, kolekcjonerów bydgostianów. Anna Perlik-Piątkowska jest także współautorką popularnej serii albumów o przedwojennej Bydgoszczy, wydawanej przez Wydawnictwo Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Pocztówki zostały wyretuszowane oraz, jeśli była taka potrzeba, przetłumaczone na język polski. Mogą służyć nie tylko jako pamiątka, ale też zgodnie ze swoim przeznaczeniem być wysłane pocztą.

- Od lat klienci prosili nas o przygotowanie pocztówek świątecznych. Wydajemy również książki o historii Bydgoszczy, dlatego postanowiliśmy, że będą to reprinty pocztówek przedwojennych. Mają one niezwykły urok i czar. Dawne pocztówki to małe dzieła sztuki - tłumaczy właścicielka wydawnictwa.

Z powinszowaniem Nowego Roku

- Pocztówki świąteczne pokazują dawne zwyczaje i są częścią bydgoskiego dziedzictwa. Dlatego mamy w zbiorach te wysyłane przez przedwojennych mieszkańców Bydgoszczy. Bardzo się cieszę, że wśród wznowionych pocztówek znalazła się ta wysłana w 1926 roku, która ma napis „Z powinszowaniem Nowego Roku”. Pamiętam, że tego nieco już zapomnianego słowa, które oznacza złożenie życzeń, używała moja babcia – komentuje Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka bydgoskich pocztówek i zdjęć.

To też może Cię zainteresować

Reprintów nie można kupić. Można je otrzymać w bydgoskich księgarniach przy zakupie „Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” najnowszej książki Anny Perlik-Piątkowskiej i Tomasza Izajasza. Będą także dodawane do zakupu dowolnych książek w sklepie internetowym Wydawnictwa Pejzaż – z wysyłką lub odbiorem własnym. Pocztówki będą dokładane do zamówień od 1 grudnia do wyczerpania nakładu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo