Kwiaty na Walentynki i nie tylko
Walentynki, Dzień Kobiet, urodziny, czy rocznica – na te i inne okazje Panie często dostają od partnerów i mężów piękne bukiety, z ozdobnymi wstążeczkami, kokardkami, zawinięte w ochronny celofan. Najczęściej są to róże, tulipany czy goździki, dostępne w wielu kolorach nie tylko w kwiaciarniach, ale też w popularnych marketach. Wyglądają one pięknie i elegancko, niestety, tylko przez krótki czas. Czy można temu zaradzić?
Jak przedłużyć trwałość kwiatów?
Kwiaty cięte już następnego dnia po wręczeniu mogą marnieć. Listki żółkną i zawijają się do środka, płatki ciemnieją, a łodygi opadają. Przez to bukiet wygląda nieatrakcyjnie i szybko ląduje w koszu. Na szczęście jest pięć sprawdzonych sposobów na to, by przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie. Od czego zacząć?
- Na początku należy usunąć dolne liście z łodyg kwiatów. Dzięki temu, że nie będą one stale zamoczone to woda nie będzie zielenieć, listki nie zgniją i nie rozwiną się na nich bakterie, przyspieszające więdnięcie.
- Druga rzecz to przycięcie łodyg. Często ich końcówki są już delikatnie przebarwione i poszarpane, co sprzyja marnieniu kwiatów. Dlatego warto odciąć min. centymetr łodygi, najlepiej pod kątem 45 stopni (czyli po skosie) - wtedy kwiaty mogą łatwiej pobierać wodę.
- Trzecia rzecz to wymiana wody. Dobrze jest to robić co 2-3 dni i używać wody odstanej lub przefiltrowanej, zawsze zimnej.
- Czwarta kwestia to odżywki, które przedłużają świeżość kwiatów. Często taki mini-nawóz jest dodawany do bukietów, jednak nie jest to reguła. Jeśli takowego nie posiadamy to do wody można dodać pół łyżeczki cukru.
- I na koniec – ustawienie wazonu. Kwiaty cięte wolą chłodniejsze stanowiska, dlatego należy trzymać je z dala od źródeł ciepła (kominki, grzejniki), a także nie stawiać na nasłonecznionych parapetach. Wysoka temperatura i ostre słońce przyspieszają więdnięcie roślin.
A Wy jakie kwiaty dostaliście na Walentynki?
