
W Polsce procedurą kwalifikacji wojskowej objętych jest około 220 tysięcy osób.
Jak przebiega procedura kwalifikacji wojskowej, czy można się od niej odwołać oraz jak przygotować się do wcielenia do wojska? Do kiedy trwa obowiązek kwalifikacji wojskowej? Szczegóły na kolejnych slajdach ►►►
TUTAJ znajdziesz informację, kto może zostać powołany do wojska.

Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta, burmistrza (prezydenta miasta) imienne wezwanie, w którym określone będą: dokładny termin (data) i miejsce stawienia, jakie dokumenty ze sobą zabrać, a także może być wskazana godzina stawienia się.
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:
► dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
► posiadaną dokumentację medyczną,
► aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
► dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Co, jeśli nie mamy możliwości stawienia się na komisji wojskowej? ►►►

Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Jak przebiega kwalifikacja? ►►►