Mrówki – pospolite i chronione
W Polsce występuje ponad sto różnych rodzajów mrówek, w tym gatunki pod ochroną. Najczęściej kojarzymy jednak mrówki rudnice, hurtnice, mrówki faraona, a także wścieklice. Same w sobie są niewielkie, mają wąski tułów z szerokim odwłokiem i cienkie czułki. Jednak mrówki tworzą ogromne kolonie, a z igliwia, liści czy piasku tworzą mrowiska osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów. Pozostaje jednak pytanie: czy mrówki w ogrodzie są pożyteczne?
Mrówki – ogrodowe szkodniki
Mrówki budują podziemne korytarze, dzięki czemu mogą napowietrzać glebę. Porządkują również otoczenie, ponieważ suche gałązki, liście, czy kamyczki zanoszą do swojego mrowiska. Nie można zapomnieć też o tym, że mrówki zjadają niektóre owady i ich larwy, które mogłyby zaatakować nasz ogród.
Niestety, ich obecność w ogrodzie nie jest jednak pożądana. Przede wszystkim mrówki przyciągają mszyce, mogą nawet je hodować. Żywią się ich słodką wydzieliną, a w zamiast za to chronią przed drapieżnikami. Jak wiadomo mszyce to żarłoczne owady, które w krótkim czasie potrafią zniszczyć całe uprawy, dlatego powinniśmy trzymać je z dala od naszego ogrodu.
Druga kwestia to chwasty. Mrówki mogą przenosić nasiona pożytecznych roślin, ale także tych niepożądanych. Trzecia rzecz to estetyka i komfort. Wiosną i latem chcemy spędzać czas w ogrodzie, bez ryzyka, że będą nas lub nasze jedzenie obłazić mrówki. Są one szczególnie łase na słodkie rzeczy, takie jak owoce, ciasta, czy napoje. Samo mrowisko też estetycznie nie wygląda, może też być położone tak, że utrudni nam pielęgnację ogrodu.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Wiele osób chce pozbyć się mrówek z ogrodu. Jak to zrobić szybko, skutecznie i bezpiecznie dla otoczenia? Najlepsze będą domowe metody. Są proste, tanie, a przy tym nie ma ryzyka, że rośliny wokół mrowiska zostaną wypalone przez chemiczne substancje. Opis każdej z metod znajdziesz w naszej galerii zdjęć.
