Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstawała nowa Astoria w Bydgoszczy. Budowa na 1,5-minutowym filmie

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
Astoria ma olimpijskie wymiary. Mogą się tu odbywać międzynarodowe zawody. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m
Astoria ma olimpijskie wymiary. Mogą się tu odbywać międzynarodowe zawody. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m Archiwum Polska Press/Alstal
W październiku 2020 roku oddano do użytku najnowocześniejszy basen olimpijski w Polsce - nową Astorię. Wykonawca zaprezentował w sieci film, na którym w 1,5 minuty możemy zobaczyć postęp prac - od rozpoczęcia do zakończenia budowy.

Astoria powstała na miejscu starego basenu, który został wyburzony. W kompleksie, którego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 10 000 mkw znajduję się m.in. 10-torowy basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 m, na którym będą mogły odbywać się międzynarodowe zawody pływackie. Basen został wyposażony w ruchomy pomost, który dzieli go na dwie mniejsze części. W jednej z nich znajduję się ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości (od 0 do 210 cm) w dwóch strefach. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m (na odcinku 12m), co umożliwia nurkom oraz ratownikom na odbywanie treningów.

Zobacz wideo: tak budowano bydgoską Astorię

(źródło: ALSTAL Grupa Budowlana)

Podświetlana niecka z nagłośnieniem

Niecka basenu jest podświetlana oraz wyposażona w nagłośnienie dzięki czemu mogą się na niej odbywać treningi pływania synchronicznego. Obiekt został wyposażony w sprzęt sędziowski oraz pomiarowy dla zawodów pływackich, waterpolo oraz pływania synchronicznego, a także system wideorejestracji linii mety – jest to unikatowy system na skalę kraju. Woda oczyszczana jest m.in. za pomocą specjalnych lamp UV i zestawów 6 filtrów. Poza basenami znajduje się także strefa saun na którą składają się 4 sauny wraz z generatorem lodu i 2 jacuzzi z podświetlanym dnem.

Astoria w liczbach

  • Basen olimpijski o długość 50 m (na 25,43 m szerokości) z 10 torami.
  • Basen można podzielić na dwa mniejsze o długości 25m + 23,5m. Przedzielenie odbywa się za pomocą ruchomego pomostu zatapialnego, w centralnej części niecki. Basen dzieli się wtedy na część płytszą i głębszą. W części płytszej dodatkowo zamontowane zostało ruchome dno umożliwiające regulacje głębokości dna od 0,00 m do 2,10 m.
  • Maksymalna głębokość basenu 6m.
  • Na hali basenowej zamontowano 2 telebimy - większy ma powierzchnie aż 36 mkw.
  • Na obiekcie znajduję się także basen treningowy z tzn. przeciwprądem służący do badań techniki a także treningów. Prędkość którą można ustawić dla osoby w niecce to 55 s/100 m.

(źródło: alstal.eu)

POLECAMY

Przejścia pod rondem Kujawskim, Kaskada, Torbyd, dworzec kolejowy, instalacje na terenie Zachemu, hale produkcyjne, stary młyn... Nasi fotoreporterzy byli na miejscu spektakularnych rozbiórek budowli, które kiedyś stanowiły nieodłączny krajobraz Bydgoszczy. Tych budynków już nie ma w mieście - zapraszamy do obejrzenia galerii.

Tych miejsc w Bydgoszczy już nie ma - tak je wyburzano [zoba...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo