Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak należy przygotować się do wiosennej wycieczki. O tym musisz koniecznie pamiętać!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Do wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, uwzględniając porę roku, pogodę, teren w jaki się wybieramy.Zobacz szczegóły w dalszej części galerii >>>
Do wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, uwzględniając porę roku, pogodę, teren w jaki się wybieramy.Zobacz szczegóły w dalszej części galerii >>>Marek Weckwerth
Sprawa nie jest błaha – nieodpowiednie do pory roku i terenu buty, kurtka, czapka czy rękawiczki mogą popsuć nawet świetnie zapowiadającą się wyprawę w atrakcyjne miejsce. Dlatego przed turystycznymi wojażami warto zgłębić ten problem.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Niektórzy, zwykle mało doświadczeni turyści, machną ręką: - A po co mi lepsza odzież i wyposażenie, skoro wybieram się na szlak parę razy w roku?

Ale jednak wybierają się i ten fakt powinien ich skłonić do przemyślenia tego oto faktu, że nawet jedna nietrafiona decyzja może na szlaku okazać brzemienna w skutki – przemokniemy do suchej nitki, zmarzniemy, zniechęcimy. W skrajnych przypadkach, a te związane są najczęściej z wyprawami górskimi, może to być walka o życie, albo wręcz zejście z tego świata.

Dla pasjonatów ekstremalnych wypraw to pestka

Jak przygotować się do wyprawy lądowej, na przykład do lasu, wiedzą najlepiej miłośnicy surwiwalu (szkoły przetrwania) i buschcraftu (nocowania w lesie) i oczywiście wytrawni turyści.

To też może Cię zainteresować

Lasy Państwowe same zachęcają do takich aktywności i od 1 maja tego roku przygotują w całej Polsce specjalne miejsca do nocowania. Radzą też jak się przygotować. W takich miejscach będzie mogło nocować bez powiadamiania nadleśnictwa do 9 osób. W jednym miejscu będą mogły zostać nie więcej jak dwie noce.

Leśnicy dobrze radzą

Przed wyjściem z domu sprawdź: mapę interesującego cię terenu, obowiązujące zakazy wstępu do lasu (na stronie https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/), prognozę pogody, nazwę i kolor szlaku, potencjalny czas i długość wycieczki, dojazd i w przypadku własnego środka lokomocji parkowanie, poziom naładowania telefonu.

Wpisz numer telefonu do najbliższego leśnictwa i straży leśnej. Wreszcie poinformuj rodzinę w jaki teren się wybierasz (zwłaszcza jeśli wycieczka wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadku lub zabłądzenia).

Na dłuższą wyprawę koniecznie trzeba wziąć: plecak, jedzenie i picie, odpowiednie buty (najlepiej z cholewą za kostkę, co zminimalizuje ryzyko skręcenia nogi w kostce), wygodny strój terenowy i kurtkę przeciwdeszczową (szczególnie w razie niekorzystnej prognozy pogody), nakrycie głowy, apteczkę, latarkę, gwizdek, kompas, dokumenty, nóż, zapałki.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową, weź akcesoria do naprawy, zwłaszcza narzędzia, pompkę, zapasową dętkę.
A już w lesie, jeśli przyjechałeś samochodem, zaparkuj na wyznaczonym parkingu.

To też może Cię zainteresować

W lesie trzeba się zachowywać według ściśle określonych zasad: zachowuj się cicho, psa prowadź na smyczy, śmieci zabierz ze sobą, biwakuj i rozpalaj ognisko tylko w wyznaczonych miejscach. Leśnicy radzą też, abyśmy kolekcjonowali wspomnienia i robili zdjęcia, zaś rośliny zostawili w lesie.

Do wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, uwzględniając porę roku, pogodę, teren w jaki się wybieramy. Zobacz szczegóły w poniższej galerii.

Przed sezonem szlifuj kondycję!

Zanim jednak wyruszymy do lasu, czy ogólnie – na szlak, warto zadbać o kondycję. Najprostszą metodą są codzienne spacery, choćby z psem, ale dla lepszego przygotowania należy bardziej się wysilić.

Spacery powinny więc być dłuższe i bardziej intensywne, najlepiej po lesie lub parku, czyli w czystym i zdrowym powietrzu. Jeśli chcemy zadbać nie tylko o siłę i sprawność nóg, ale także rąk, dobrym rozwiązaniem jest nordic – walking, a zatem spacery z wykorzystaniem kijków trekkingowych (na wzór narciarzy).

Kijki sprawdzają się doskonale na każdym gruncie, tylko nie na utwardzonym (na nim kijki tracą przyczepność), a najlepiej w terenie nierównym, pofałdowanym, górskim. Dzięki nim mamy nie dwa, a cztery punkty podparcia, co ułatwia utrzymanie równowagi, a przy okazji odciąża kręgosłup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak należy przygotować się do wiosennej wycieczki. O tym musisz koniecznie pamiętać! - Gazeta Pomorska