
- Każdy z nas ma swój własny zbiór charakterystycznych zachowań, tików, sposobów na interakcję z otoczeniem – a zatem i sposobów na kłamstwo. Dotychczas nie udało się odnaleźć jednego zachowania typowego dla wszystkich oszustów. Przysłowiowego „nosa Pinokia”. Wskazano wprawdzie takie, które są statystycznie częściej obecne u kłamców, ale i one nie pojawiają się zawsze, a tylko w określonych sytuacjach - mówi dr Joanna Ulatowska, badaczka kłamstw i zniekształceń pamięci w rozmowie z Leną Szuster.
Na co powinniśmy zwracać uwagę i co może świadczyć, że nasz rozmówca kłamie? Zobacz - przesuń zdjęcie gestem lub kliknij w strzałkę obok fotki >>>

Oddech
Objawem niepokoju, często towarzyszącym kłamaniu, jest napięcie w górnej części klatki piersiowej. Osoba kłamiącą można poznać po wznoszących się i opadających ramiona podczas oddychania. Kłamcy często też głęboko oddychają, by dotlenić organizm.
Co jeszcze zdradza kłamcę? Zobacz >>>

U osób kłamiących podnosi się temperatura ciała, więc często zaczynają się pocić, gdy kłamią. Zwróć uwagę szczególnie na głowę - tam najszybciej pojawia się pot. Kłamstwo może również demaskować zmiana barwy skóry - różowienie się i czerwienienie policzków, płatków usznych, pojawienie się rumieńców. Osoby z ciemną karnacją z kolei mogą blednąć, gdy kłamią.
Co jeszcze zdradza kłamcę? Zobacz >>>

Postawa
Jeśli w czasie rozmowy adwersarz odchyla się do tyłu, a górna część jego ciała staje się sztywniejsza, to może być to odruch ochronny. Kłamca reaguje często w taki sposób, gdy obawia się, że zostanie przyłapany na mówieniu nieprawdy. Kłamiący często reagują też schylaniem się w kierunku rozmówcy - to wyrafinowany sposób, by stworzyć nieprawdziwe uczucie więzi między ludźmi.
Co jeszcze zdradza kłamcę? Zobacz >>>