
Czarny bez właśnie kwitnie!
Czarny bez to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Nie przegap momentu - ta roślina właśnie kwitnie (w zależności od strefy klimatycznej kwitnienie przypada na czerwiec lub lipiec), a z jej kwiatów sporządza się syropy i nalewki.
Zobacz, jak sporządzić syrop z kwiatów czarnego bzu. Takie ma właściwości zdrowotne. Pamiętaj, czarnym bzem można się zatruć! Podpowiadamy, na co uważać ►

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma właściwości prozdrowotne
Udowodniono, że czarny bez ma takie właściwości lecznicze:
► wzmacnia odporność organizmu
► działa antywirusowo
► działa wykrztuśnie
► łagodzi stany zapalne skóry
► wzmacnia naczynia włosowate i wpływa reguluje ciśnienie krwi
► wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych
► oczyszcza organizm z toksyn
► działa antynowotworowo, usuwając wolne rodniki
► przyspiesza przemianę materii
Bez czarny jest popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych od wieków. W medycynie tradycyjnej ekstrakt z bzu wykorzystywany był w leczeniu cukrzycy. W Ameryce Północnej (subsp. canadensis) roślina wykorzystywana była przez Indian do leczenia przeziębień i chorób skórnych. Według Farmakopea Polska surowcem zielarskim są kwiaty (Flos Sambuci) i dojrzałe (czarne) owoce (Fructus Sambuci). Jednakże własności lecznicze mają także kora (Cortex Sambuci), korzenie (Radix Sambuci) i liście (Folium Sambuci).

Uwaga, można się zartuć!
► Czarny bez to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Kwiaty wykorzystuje się do sporządzania syropów i nalewek, a owoce czarnego bzu zbiera się we wrześniu i sporządza z nich sok. W Polsce gatunek jest pospolity na całym obszarze kraju.
► Czarny bez zawiera glikozydy cyjanogenne: sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące. Właściwości trujące usuwa dopiero obróbka termiczna czarnego bzu. To dlatego nie wolno jeść owoców (ani innych części rośliny) na surowo - grozi to zatruciem organizmu.
UWAGA! Objawami zatrucia po spożyciu surowych owoców czarnego bzu są odczucie osłabienia, zmęczenia, bóle i zawroty głowy, przyspieszone tętno, wymioty, biegunka, duszność i trudności z oddychaniem. Po wystąpieniu tych objawów konieczna jest pomoc lekarska.
Więcej o właściwościach prozdrowotnych czarnego bzu ►►

Poprawia wzrok i wzmacnia organizm
► Dzięki zawartości antocyjanów, sok z czarnego bzu działa korzystnie na wzrok.
► Korzystny wpływ na zdrowie chorych na cukrzycę oraz poprawę działania systemu immunologicznego związany jest z zawartością w owocach naturalnych polifenoli, w tym antocyjanów.
Jak sporządzić syrop z czarnego bzu? ►