Na parkowy punkt widokowy na Jezioro Charzykowskie zapraszałem przed tygodniem, a teraz zagłębimy się w leśne ostępy. Przy wschodnim skraju Małych Swornychgaci należy skręci w prawo – w drogę gruntową, którą dojedzie się do leśnego parkingu. Dalej trzeba poruszać się pieszo lub na rowerze.
3 km od Małych Sworów dochodzimy do oznakowanego skrzyżowania szlaków i mostku nad Strugą Siedmiu Jezior. Tuż za mostkiem rośnie ok. 600-letni, wyposażony w ogromną dziuplę dąb Bartuś, pomnik przyrody. W pobliżu drzewa jest miejsce odpoczynku z wiatą.
Po lewej widać ogrodzone od tej strony obniżenie w terenie – to niecka małego jeziora wytopiskowego zwanego Kaczym Okiem.
Wędrówka wokół tego bezodpływowego akwenu dostarcza wrażeń niezwykłych. Otoczony w całości lasem jest zbiornikiem dystroficznym, co oznacza, że w jego wodach znajduje się kwasy humusowe, które wypływają z otaczających jezioro torfowisk i boru. Kwasy nadają wodzie brunatną barwę oraz w smaku odczyn kwaśny, który nie sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego procesy rozkładu materii organicznej zachodzą opornie i osady gromadzą się grubą warstwą na dnie.
Park Narodowy „Bory Tucholskie” spogląda na Jezioro Charzykowskie
Te cuda natury ogląda się z drewnianej ścieżki ciągnącej się wzdłuż wschodniego i północnego brzegu Kaczego Oka. Tą drogą wraca się okrężnie w okolicę dębu Bartuś.
Spod dębu można pójść zgodnie z niebieskimi znakami kolejne 2 km do Krzyża Napoleońskiego. To replika oryginał z 1812 roku.
