https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tacy sami, a jednak inni

Barbara Winowiecka
Nie tylko bariery architektoniczne są przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, ale także nieprzychylność rynku pracy oraz stereotypowe przekonania pracodawców.

Nie tylko bariery architektoniczne są przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, ale także nieprzychylność rynku pracy oraz stereotypowe przekonania pracodawców.

<!** Image 2 align=right alt="Image 124011" sub="Na liście bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu, jest 220 osób niepełnosprawnych Fot. Marek Wojciekiewicz">- Na koniec maja na liście bezrobotnych znajdowało się 220 osób niepełnosprawnych. Pracę poszukuje również 47 innych, którzy z powodu otrzymywanych świadczeń nie mogą figurować w urzędzie jako bezrobotni - informuje Adam Ruciński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. W tej sytuacji możliwość dorobienia do skromnych świadczeń praktycznie nie istnieje. - Niestety, niewielu pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia takich osób. W maju nie wpłynęła do nas żadna tego typu oferta.

Sytuacja na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych jest dramatyczna. Jak wyjaśnia dyrektor Ruciński, spowodowane jest to niewątpliwie pewnymi obawami, które mają pracodawcy. Po prostu nie wierzą zbytnio w dyspozycyjność takich pracowników oraz nie chcą zaprzątać sobie głowy przystosowaniem dla nich miejsca pracy.

Pomocą i przygotowaniem niepełnosprawnych do podjęcia samodzielnego życia i znalezienia zatrudnienia zajmuje się w Świeciu Towarzystwo Wspierania Osób Niepełnosprawnych i działające przy nim warsztaty terapii zajęciowej.

<!** reklama>- Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku. Obecnie uczestniczy w nich 26 osób - wyjaśnia Janusz Szafrański, kierownik TWON. - Niepełnosprawni korzystają z rehabilitacji społecznej, która ma na celu przygotowanie ich do samodzielnej egzystencji. Zdobywają nowe umiejętności przydatne im w codziennym życiu - dodaje.W Towarzystwie Wspierania Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje pięć pracowni terapeutycznych: dziewiarsko-krawiecka, cukierniczo-kucharska, introligatorska, metaloplastyczno-dziewiarska oraz informatyczna.

Kierownik Szafrański potwierdza jednak, że znaleźć pracę takim osobom jest bardzo ciężko. Trudno mu jednak powiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Tak naprawdę, te osoby mogą być dobrymi pracownikami. Trzeba dać im tylko szansę.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski