Szukanie wiatru w górach

Tadeusz Nadolski
Polscy żeglarze zdominowali 36 mistrzostwa świata w klasie „Micro”, które odbyły się w położonej w Alpach austriackiej miejscowości Gmunden na jeziorze Traunsee.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195494" sub="W dywizji Cruiser triumfowali Francuzi, drugie miejsce zajęła polska załoga w składzie Tomasz Brzozowski, Pacyfik Kosecki i Piotr Bachman (Sochaczew/Łódź/Płock) na jachcie „Urwis”, a trzecie bydgoszczanie: Maciej Grodzki, Mateusz Grodzki i Maciej Ciężki („Alter Ego”) / Fot.: archiwum">W klasyfikacji generalnej dwa pierwsze miejsca zajęły polskie załogi. Biało-czerwoni plasowali się także na czołowych miejscach w tak zwanych dywizjach - Proto, Racer i Cruiser.

W tej ostatniej na trzecim miejscu podium stanęła bydgoska załoga w składzie Maciej Grodzki (sternik), Mateusz Grodzki i Maciej Ciężki na jachcie „Alter Ego”, która reprezentuje barwy Klubu Marynistecznego „Kaper”, zrzeszonego w Lidze Morskiej i Rzecznej. Sponsorem wyjazdu do Austrii była Żegluga Bydgoska.

<!** reklama>W klasyfikacji generalnej zajęli 20. miejsce wśród 47 jachtów, które ukończyły rywalizację.

Jak się dowiedzieliśmy, dzień przed zakończeniem regat załoga „Alter Ego” prowadziła w dywizji Cruiser. Niestety, tego miejsca nie udało się utrzymać. Walka była bardzo wyrównana, bo srebrni i brązowi medaliści zdobyli taką samą liczbę punktów.

- Warunki do żeglowania na tym akwenie były wyjątkowo niekorzystne - wyjaśnia Maciej Grodzki. - Ale tak to często jest na jeziorach górskich. Trzeba było „szukać” wiatru, a w momentach bezwietrznych - szkwału przy brzegach.

Do końcowej klasyfikacji zaliczono wyniki sześciu wyścigów.