Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw przy Akademii Muzycznej wciąż zbiera pamiątki po nauczycielach muzyki z regionu. Zbiory pokazane zostaną na wystawie w kwietniu.
<!** Image 2 alt="Image 48097" sub="Michał Kinasz, nauczyciel muzyki, w otoczeniu swoich uczennic, 1961 lub 1962 rok. Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw prosi o informację na temat osób widocznych na zdjęciu">- Prezentujemy jedno ze zdjęć, przekazane nam przez córkę Michała Kinasza, która - odpowiadając na apel zamieszczony w „Expressie” - udostępniła nam fotografie ojca, długoletniego nauczyciela muzyki w wielu bydgoskich szkołach - mówi doktor Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, kierowniczka pracowni. - Michał Kinasz od 1945 roku do lat 60. był pedagogiem prowadzącym chóry i zespoły muzyczne, m.in. w Zespole Szkół Mechanicznych, Gimnazjum Krawieckim, Zespole Szkół Ekonomicznych, Technikum Łączności, Technikum Spożywczym. Na jednej z fotografii, pochodzącej prawdopodobnie z roku 1961 lub 1962, Michał Kinasz stoi w otoczeniu uczennic, przypuszczamy, że są to panie z Technikum Spożywczego w Bydgoszczy. Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o członkiniach zespołu muzycznego, prowadzonego przez pana Kinasza. Nie znamy, niestety, żadnych nazwisk. Może ktoś rozpoznaje siebie na zdjęciu, a może krewni, przyjaciele wokalistek mogą coś na temat chórzystek powiedzieć, może mają w domu inne pamiątki muzyczne?
<!** reklama left>Przypominamy, że 19-20 kwietnia w bydgoskiej Akademii Muzycznej, w ramach sesji poświęconej nauczaniu muzyki, zorganizowana zostanie, między innymi, wystawa, na której zaprezentowane zostaną zebrane pamiątki i fotografie.
Pracownicy archiwum nadal czekają na wspomnienia i archiwalia. Nie chodzi wyłącznie o zdjęcia. Można przynosić nuty, tarcze szkolne, sztandary, nagrania muzyczne, pamiętniki. Pracownia jest zainteresowana materiałami przedwojennymi, świadectwami nauczania muzyki w czasie wojny oraz w późniejszych latach. Mile widziane będą wspomnienia o charyzmatycznych pedgagogach.