Warszawa. Szpital Narodowy zawiesza działalność
Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie funkcjonował od 29 października 2020 roku. Dzisiaj - w środę, 19 maja 2021 r. szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że jego działalność wkrótce zostanie zawieszona. W najbliższą niedzielę (23 maja 2021 r.) wypisany zostanie stamtąd ostatni pacjent.
- W najbliższą niedzielę zostanie wypisany ostatni pacjent, a działalność szpitala zostanie zawieszona - mówił na dzisiejszej konferencji Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera zaznaczył jednocześnie, że był to pierwszy szpital tymczasowy w Polsce, powstały na potrzeby pacjentów z COVID-19.
Zobacz, jak wyglądał szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym
19 maja 2021 r. przedstawiciele PGE Stadionu Narodowego wystosowali oświadczenie ws. zawieszenia działalności szpitala:
- Szpital Narodowy kończy działalność w obecnym kształcie. W maju ostatni pacjent opuści obiekt, a przestrzeń pierwszego polskiego szpitala tymczasowego zostanie przygotowana do ewentualnego uruchomienia w przyszłości. Oznacza to, że PGE Narodowy powraca do pełnienia swojej podstawowej funkcji: jednej z najnowocześniejszych w Europie aren wielofunkcyjnych, na której odbywają się całostadionowe wydarzenia sportowe, kulturalne i społeczne - informują przedstawiciele obiektu.
Szpital Narodowy - statystyki
Od momentu oddania do użytku – czyli od 5 listopada 2020 roku, w Szpitalu Narodowym:
- 1843 pacjentów trafiło pod opiekę personelu medycznego,
- 2448 razy szpitale standardowe kontaktowały się z Centrum koordynacyjnym Szpitala Narodowego w celu przekazania pacjentów,
- 11 – średnio tyle dni spędzali pacjenci w Szpitalu Narodowym.
W szczytowym momencie III fali pandemii COVID-19 w Szpitalu Narodowym:
- przebywało jednocześnie 350 pacjentów, przy 550 gotowych łóżkach i maksymalnym potencjale rozbudowy w krótkim czasie do 1200 łóżek,
- 90 osób było jednoczasowo wentylowanych mechanicznie,
- w 12 odcinkach plus na oddziale intensywnej terapii w ciągu jednej, 12-godzinnej zmiany pacjentami opiekowało się jednocześnie 30 lekarzy, 108 pielęgniarek i 30 ratowników medycznych (z czego w danym momencie w strefie brudnej przebywała połowa z nich).
