Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem dębów i sasanek

Tomasz Skory
Przyszła wiosna, a wraz z nią ożywienie w naturze. W weekend warto odwiedzić jeden z miejskich parków lub wyruszyć szlakiem pomników przyrody.

Przyszła wiosna, a wraz z nią ożywienie w naturze. W weekend warto odwiedzić jeden z miejskich parków lub wyruszyć szlakiem pomników przyrody.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187040" sub="Do uniwersyteckiego Arboretum zawitała wiosna. Bydgoszczanie zwiedzać mogą go codziennie do godziny 15.00, wchodząc do ogrodu od strony uczelni [FOT. TADEUSZ PAWŁOWSKI]">Bydgoszcz pod względem wielkości powierzchni zielonej ustępuje jedynie Warszawie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, parki spacerowo-wypoczynkowe zajmują u nas niemal 880 hektarów, z czego większość przypada na tereny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. W znajdującym się w Myślęcinku ogrodzie botanicznym znajdziemy blisko 820 gatunków roślin, w tym egzemplarze z najdalszych zakątków świata. Nim jednak park eksploduje zielenią, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

<!** reklama>- Wiosna w Myślęcinku zawsze jest ciut spóźniona względem tego, co się spotyka w mieście. Czekamy, aż temperatura się ustabilizuje i spadnie trochę deszczu, bo na razie jest u nas dość sucho - mówi Karol Dąbrowski, kierownik myślęcińskiego botanika. - Jednak w naszym ogrodzie też widać już symptomy wiosny. Przebiśniegi, leszczyna i wawrzynek wilczełyko kwitną w pełni. Zakwitły również śnieżyce wiosenne o białych kwiatkach, a z takich mniej znanych roślin widać też już lepiężniki różowe i ich czerwone kwiatostany. Pojawiła się przylaszczka, a za chwilę zakwitną forsycje.

<!** Image 4 align=none alt="Image 187040" sub="Do uniwersyteckiego Arboretum zawitała wiosna. Bydgoszczanie zwiedzać mogą go codziennie do godziny 15.00, wchodząc do ogrodu od strony uczelni [FOT. TADEUSZ PAWŁOWSKI]">Ogród botaniczny LPKiW założony został w 1980 roku. W całości leży na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, oprócz rodzimych gatunków zobaczyć w nim możemy także roślinność południowoamerykańską, krzewy terenów pustynnych, roślinność tundry czy roślinność twardolistną. Myślęciński ogród to także trzynaście kaskadowych stawów oraz ścieżka dydaktyczna dla niewidomych.

Drugim niezwykle bogatym w roślinność miejscem w Bydgoszczy jest Arboretum UKW, założone w 1930 roku na zbiegu ulic Chodkiewicza i Niemcewicza. W 1995 roku park w całości zyskał status kompleksowego pomnika przyrody, a cztery lata później został przekazany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. Dziś rośnie w nim ponad 300 gatunków drzew i krzewów, wśród których znajdują się też unikatowe gatunki, takie jak brzoza niska, miłorząb dwuklapowy czy brzostownica japońska. W tej chwili w Arboretum kwitną typowo wiosenne rośliny.

- W uczelnianym ogrodzie jest już naprawdę kolorowo. Kwitną wawrzynki, krokusy i cebulice. Z drzew owocowych jako pierwszy zakwita dereń jadalny, na gałęziach widać już żółte kwiatki - wymienia Barbara Wilbrandt, kierownik Ogrodu Botanicznego UKW. - Są już też przebiśniegi, zaczynają wychodzić sasanki i kwitnie przylaszczka. Leszczyna u nas już przekwitła, ale lada moment pojawią się pąki na cisie. W ogrodzie widać, że jest wiosna, bo wśród ptaków zapanowało prawdziwe szaleństwo.

Ci, którzy wizytę w ogrodach botanicznych wolą odłożyć do czasu, gdy całe się zazielenią, już dziś mogą natomiast wybrać się na spacer do jednego z miejsc, w których spotkać można pomniki przyrody. W Bydgoszczy znajduje się obecnie przeszło sto takich obiektów. Najwięcej z nich znaleźć możemy w Śródmieściu. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest aleja na ul. Szymanowskiego, gdzie rośnie 46 jarzębów szwedzkich.

Do takich „pomnikowych” ulic należą też Berwińskiego, gdzie znajduje się aleja topoli czarnych, oraz ulica Markwarta, wzdłuż której rosną sędziwe platany. Z kolei nad brzegami Kanału Bydgoskiego spotkać można olsze, które uznano za pomniki przyrody, a w całym mieście znajdziemy aż 55 pomnikowych dębów. Najstarszym z nich jest 500-letni Bartek przy ul. Toruńskiej.


Warto wiedzieć

Czym są pomniki przyrody?

W myśl ustawy o ochronie przyrody są to pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości.

Według danych z 2010 roku w Polsce jest łącznie 36293 pomników przyrody.

W naszym województwie znaleźć można ich 2622.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!