Janusz Czapiński podczas wykładu w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej zaprezentował analizę jakości życia Polaków. Wnioski nie są budujące.
<!** Image 2 align=right alt="Image 146624" sub="Profesor Janusz Czapiński podczas wykładu w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej tłumaczy zawiłości kapitału społecznego Fot. Ryszard Wszołek">W ubiegłym roku ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego przeprowadzili badania jakości życia naszych rodaków wśród przeszło 26 tysięcy respondentów. Wyniki podsumował profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny i twórca „Diagnozy społecznej 2009”, która powstała w oparciu o te wywiady. Bydgoszczanie mogli się z nimi zapoznać podczas wykładu, który niezwykle popularny naukowiec wygłosił w prywatnej szkole wyższej.
- Polacy są coraz bardziej zadowoleni z życia, ale w kwestii kapitału społecznego nie posunęli się nawet o krok - tak o ostatniej dekadzie w naszym kraju mówił Janusz Czapiński. Od 1993 roku liczba rodaków uważających się za szczęśliwych wzrosła z 58 do 76 procent.
Co spowodowało ten wzrost? - Polska się bogaci. Na początku analizowanego okresu tylko jedna czwarta badanych rodzin deklarowała, że otrzymywane wynagrodzenia pozwalają na zaspokojenie ich potrzeb. Pod koniec ubiegłego roku taką deklarację usłyszeliśmy już od trzech czwartych badanych - wyjaśnia profesor.
<!** reklama>Rosną nie tylko pensje, ale także poziom wykształcenia Polaków. W minionych dwudziestu latach w Polsce nastąpił największy skok edukacyjny na świecie. W tym czasie liczba rodaków z wyższym wykształceniem zwiększyła się prawie trzykrotnie. Prof. Janusz Czapiński wiąże wzrost zamożności właśnie z poziomem edukacji. Liczby są przekonywujące. - Wynagrodzenia osób po studiach magisterskich są średnio o 57 procent wyższe. Tytuł doktora podwyższa tę sumę o kolejne 19 procent - mówi Janusz Czapiński.
Czym jednak jest kapitał społeczny, którego niedostatek - według Janusza Czapińskiego - tak bardzo odczuwają Polacy? To poziom zaufania członków społeczności do siebie, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania współczesnej gospodarki. - Według raportów Rady Monitoringu Społecznego, tylko co dziesiąty Polak ufa innym. To jeden z najniższych wyników w Europie.
Janusz Czapiński w niskim poziomie zaufania widzi niebezpieczeństwo. - Potencjał Polaków może się wypalić w ciągu następnych dziesięciu lat. Jeśli w tym czasie nie rozwinie się wspólnota, przestaniemy się bogacić. A to dlatego, że w państwach rozwiniętych wykształcenie przestaje odgrywać decydującą rolę przy wypłacaniu wynagrodzeń. Premiuje się za to sposób, w jaki odnosimy się do siebie.
Gwiazda mediów
- Prof. dr hab. Janusz Czapiński to psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Od 1991 roku bada jakość życia Polaków. Od roku 2000 kieruje Radą Monitoringu Społecznego, przygotowującą „Diagnozę społeczną” - największe w kraju badania warunków życia.