
Sylwester i Nowy Rok 2022/2023 wypadają w sobotę i w niedzielę. Co na temat takiego układu dni mówi prawo pracy? Czy pracodawca musi nam oddać wolne za Nowy Rok, skoro wypada w niedzielę. Co z sylwestrem? ▶▶

Końcówka 2022 roku nie przedstawia się korzystnie z punktu widzenia dni, w które wypadają w święta. Zarówno w Święta Bożego Narodzenia, jak i w Nowy Rok, nie możemy liczyć na zbyt wiele dodatkowych dni wolnych, ponieważ większość wypada w weekendy.
Przypomnijmy:
- wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy w 2022 roku w sobotę, następnie mamy dwa dni świąteczne (niedziela i poniedziałek).
- w kolejnym tygodniu sylwester i Nowy Rok wypadają w sobotę i w niedzielę

Zacznijmy od sylwestra, który wypada w sobotę. Sylwester nie jest dniem wolnym od pracy. Nie przysługuje za niego więc dzień wolny. Jeśli nie pracujemy w sobotę - nie ma kłopotu. Jeśli praca przypada właśnie w ten dzień, być może pracodawca pozwoli wcześniej ją skończyć - decyzja jednak należy do niego.

Co z niedzielą, 1 stycznia, w którą przypada Nowy Rok - dzień ustawowo wolny od pracy? Niestety prawo pracy mówi wyraźnie:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Gdyby zatem święto przypadło w sobotę, pracodawca musiałby oddać nam dzień wolny. Za święto wypadające w niedzielę dodatkowy dzień wolny jednak nie przysługuje.