MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Pracy na archiwalnych zdjęciach. Zobacz jak wyglądały pochody pierwszomajowe w latach 1943-1976. Do już historia!

OPRAC.: PLanR
Kiedyś popularne majówki miały zupełnie inny wymiar i odmienny charakter. Sprawdziliśmy jak wyglądał kiedyś dzień 1 maja i kultowe już pochody. Zobacz stare zdjęcia pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Spis treści

1 maja, święto ludzi pracujących

Święto Pracy, popularnie zwany 1 Maja to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja właśnie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Nie da się ukryć, że legendarne pochody pierwszomajowe, były po prostu propagandową szopką urządzaną przez partię.

Zobacz jak wyglądały obchody Święta Pracy w latach 1946-1973 XX w. w Polsce:

Święto Pracy starsze niż PRL

Święto Pracy ma dużo dłuższą tradycję niż się niektórym wydaje. To nie jest tak, że zostało ono wprowadzone na czasów komuny. Wprowadziła je w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Pochody pierwszomajowe

Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej oprawie odbył się w Polsce w 1988 roku. Święto 1 Maja było najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Polski Ludowej, a na pewno najbardziej wystawnym.

1967
1967 NAC

W zależności od miejsca uroczystości się różniły, ale wielu elementów nie mogło zabraknąć, takich jak:

  • flagi czerwone i biało-czerwone,
  • ogromne portrety przywódców wzdłuż trasy marszu,
  • portrety przodowników pracy,
  • uczestnictwo dzieci i młodzieży,
  • udział pracowników różnych zakładów pracy.

Całości wrażenia dopełniały radosne, wzniosłe pieśni i platformy ciężarówek z instalacjami. Te ostatnie służyć mogły do prezentacji osiągnięć techniki, ruchomych przedstawień czy wyśmiewania zachodnich przywódców.

Dla wielu osób święto 1 Maja kojarzy się bardziej z poczęstunkiem. Można było zjeść bułkę z pieczoną kiełbasą. Kiełbasa nie była towarem ogólnie dostępnym, więc ten poczęstunek miał naprawdę świąteczny charakter.

Pierwszy Maja to już historia

Dziś nie urządza się wystawnych pochodów choć ten dzień nadal jest świętem, początkiem tzw. majówki, podczas której wiele osób wybiera się poza miasto lub po prostu na działkę.

Zobacz jak wyglądały obchody Święta Pracy w latach 1946-1973 XX w. w Polsce:

Niektóre partie i organizacje lewicowe organizują nadal różnorodne wydarzenia w okolicy święta pracy, ale są to niewielkie spotkania. Składane są też kwiaty i znicze pod pomnikami związanymi z historią ruchu robotniczego. Dla większości obywateli w dzisiejszej Polsce święto 1 Maja jest jednak głównie okazją do odpoczynku. Wielkie pochody z czasów PRL to już tylko historyczna ciekawostka.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny