Wiele osób twierdzi, że czuje obecność aniołów - te bezcielesne opiekuńcze byty odgrywają w ich życiu bardzo ważną rolę. Anioły dają też o sobie znać w świecie materii, czego dowodem ma być sensacyjne zdjęcie z Watykanu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 58184" sub="Sensacyjne zdjęcie anioła, wykonane w watykańskiej Bazylice św. Piotra przez emerytowanego brytyjskiego policjanta. /Fot. Archiwum">Analizy szwedzkiego Instytutu Badania Opinii Publicznej SIFO wykazały, że 4 proc. Szwedów twierdzi, iż doznało osobistego spotkania z aniołem. Jak takie spotkanie może przebiegać, wskazuje sensacyjne zdjęcie wykonane w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
Nic nie widzieliśmy!
W marcu tego roku emerytowany brytyjski policjant Andy Key, mieszkaniec Cambridgeshire, wybrał się z Susan, swoją żoną, w podróż do Rzymu. Liczący 48 lat były policjant wraz z 44-letnią małżonką nie rozstawali się z aparatem fotograficznym, cyfrowym „Kodakiem” i uwieczniali na zdjęciach Wieczne Miasto.
W trakcie zwiedzania watykańskiej Bazyliki św. Piotra, uwagę państwa Key zwróciły liczne tam figury aniołów. Gdy Andy i Susan wrócili do domu, zaczęli oglądać zdjęcia z tej świątyni. Jakież było ich zdziwienie, gdy na jednym z nich zobaczyli... świetlistego anioła lecącego nad tłumem turystów!
- To wygląda jak anioł unoszący się nad głowami ludzi, ale gdy robiłem zdjęcia w bazylice, to ani ja, ani moja żona, nie zobaczyliśmy tego zjawiska - stwierdził Andy Key w wypowiedzi dla brytyjskich mediów. - Nikt nie może mi wyjaśnić, w jaki sposób powstał ten obraz wyglądający jak hologram. Przecież na fotografii nie ma śladu „blikowania”, odbić od punktów świetlnych w kościele lub od naturalnego światła słonecznego.
<!** reklama left>Zdjęcie wykonane przez Keya analizowali zawodowi fotograficy, ale, jak to bywa ze zdjęciami cyfrowymi, w sprawie anioła brak jednoznacznej oceny. Może więc jakaś uskrzydlona świetlista istota faktycznie pojawiła się w Bazylice św. Piotra? Czy mogło to się stać w odpowiedzi na religijne oczekiwania państwa Key?
- Pojechaliśmy do Rzymu nie ze szczególnej pobożności, tylko turystycznie - były policjant starał się podchodzić rzeczowo do sprawy. - Ani ja, ani moja żona nie rozmyślaliśmy wcześniej o aniołach. Nadal nie wiem, czy wierzyć w istnienie aniołów, czy też nie, ale faktem jest, że na zdjęciu widać to, co widać.
<!** Image 3 align=right alt="Image 58189" sub="Powiększenie postaci domniemanego anioła. /Fot. Archiwum">Anioł sfotografowany przez Brytyjczyka jest delikatnym świetlistym bytem. Z kolei według klasyka angelologii, o. Lamy, aniołowie „wyglądają jak atleci”.
Skąd wziął się anioł w bazylice? Dla aniołów przestrzeń i czas nie stanowią ograniczeń, co symbolizują ich skrzydła, które w V wieku Ojcowie Kościoła uznali za właściwe dla zobrazowania niezwykłej szybkości poruszania się dobrych duchów.
Kwestię przemieszczania się aniołów opisuje Herbert Oleschko w pracy „Aniołów dyskretny lot”, posiadającej imprimatur Kurii Metropolitalnej Krakowskiej. Oleschko pisze: „Szybkie i łatwe poruszanie się duchów z miejsca na miejsce (...) w czasie zerowym (...) jest dla ich stanu naturalne. Anioł porusza się przez działanie, tj. przestając działać w jednym miejscu, a zaczynając w innym. Wykonując ziemską misję anioł wynurza się w naszej rzeczywistości” . Aniołom nie trzeba więc dróg ani pojazdów, by sprawnie przenosili się ze sfer niebieskich na Ziemię.
Obecność aniołów, ich wpływ na życie codzienne, jest dziś dla wielu osób poza dyskusją. Mówi się o mnogości aniołów stróżów. O rosnącym zainteresowaniu angelologią mówią badania i sondaże z ostatnich lat.
Kto wierzy w anioły?
Zainteresowanie aniołami na świecie rzeczywiście niezwykle wzrosło. Według sondażu, przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja 1999 r., ponad 67 proc. Włochów wierzy w istnienie aniołów. Watykańskie Centrum Badań nad Nowymi Religiami, autor sondażu, podkreśliło, iż wiara w anioły nie jest domeną wyłącznie katolików, bowiem podzielają ją również wyznawcy wielu nowych ruchów religijnych. Do wzrostu zainteresowania aniołami, zdaniem badaczy z centrum, przyczyniły się kultura masowa, szczególnie film, oraz media - głównie telewizja.
We Włoszech wiarę w anioły deklarują szczególnie ludzie młodzi (71 proc. młodzieży w wieku od 14 do 19 lat). Spośród osób dorosłych (przedział wiekowy 30-60 lat), 59 proc. przyznaje się, iż wierzy w istnienie aniołów.
W Szwecji z kolei, do wiary w anioły przyznaje się jedna trzecia respondentów - takie dane podaje ankieta Instytutu Badania Opinii Publicznej SIFO.