
Budownictwo przyszłości
Cegła, zaprawa i tynk to już przeżytek. Dzięki naukowcom co chwila powstają nowatorskie materiały budowlane o niezwykłych właściwościach. Coraz częściej odkrywamy też nowoczesne zastosowania dla materiałów znanych od wieków. Przejdź do kolejnych zdjęć i zobacz 15 najciekawszych przykładów. Czy wkrótce zrewolucjonizują budownictwo?

Najczarniejsza substancja na świecie
To zdjęcie nie jest zmanipulowane – Vantablack naprawdę tak wygląda. Dostępny komercyjnie od 2014 roku najczarniejszy materiał świata jest zbudowany z nanorurek węglowych, które pochłaniają aż 99,96 proc. widzialnego światła. Patrząc na niego, ludzkie oko widzi nie tyle kolor, co niemal kompletny brak koloru. Materiał znalazł zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmicznym i wojskowości, jednak są plany, żeby wykorzystać go w budownictwie, np. do produkcji bardzo wydajnych paneli fotowoltaicznych.
Licencja

Aerożele
Te niezwykłe substancje składają się w 90–99 proc. z… powietrza. Porowata, sztywna piana z krzemionki jest niezwykle lekka, a do tego bardzo odporna na ściskanie oraz wysokie temperatury. Na rynku budowlanym aerożele dostępne są w formie masy szpachlowej lub elastycznych mat i znajdują zastosowanie jako doskonały materiał izolacyjny. Niestety, ich wadą jest wysoki koszt: ok. 140–235 złotych za metr kwadratowy maty.
Licencja

Geopolimery
Te syntetyczne glinokrzemiany wciąż są dość drogie w produkcji, ale gdy potanieją, bez wątpienia zrewolucjonizują rynek materiałów wykończeniowych. Przykładowo geopolimer opracowany przez naukowców z Politechniki Krakowskiej to sztuczny kamień ekstremalnie odporny na ścieranie, ściskanie i działanie kwasów, siarczanów oraz chlorków. Nie ulega też korozji i znosi bez trudu temperatury od -50°C do 1000°C. Przy odpowiedniej modyfikacji można też sprawić, by pochłaniał wilgoć i zapachy.