
Naukowcy biją na alarm. 45 procent ludzi na całym świecie cierpi na zaburzenia snu. Najnowsze badania wskazują, że już co drugi Polak okresowo cierpi na problemy ze snem, a częstość występowania bezsenności przewlekłej w krajach europejskich wynosi około 10 procent. Narastającym problemem jest też niedobór snu związany ze współczesnym stylem życia.

Światowy Dzień Snu - 16 marca 2018
Bezsenność to choroba cywilizacyjna, która doczekała się miana globalnej epidemii. Jedna z podstawowych fizjologicznych potrzeb człowieka staje się luksusem - śpimy coraz krócej i gorzej, a Polacy nie są wyjątkiem w tej ogólnoświatowej układance.

Światowy Dzień Snu - 16 marca 2018
Z danych zebranych przez Nightly wynika, że 68% Polaków śpi mniej niż 7 godzin na dobę. Najczęściej skarżymy się na problemy z zasypianiem, budzenie w trakcie nocy oraz trudności związane z porannym wstawaniem.
Najmniej czasu w łóżku spędzamy w środę, a na najdłuższy sen pozwalamy sobie w niedzielę.

Światowy Dzień Snu - 16 marca 2018
Zaburzenia snu to bardzo istotny problem. U osób, które nie śpią wystarczająco długo zau-ważono wzrost ryzyka zachorowania na raka oraz otyłości, obniżenie odporności, spadek koncentracji, obniżenie nastroju. Przez wiele lat lekceważyliśmy zarwane noce, ale proszę sobie wyobrazić, że w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że niewyspani kierowcy powo-dują więcej wypadków niż kierowcy pod wpływem substancji odurzających - narkotyków lub alkoholu razem wzięci - mówi lek. med. Agnieszka Gaczkowska, ekspert ds. zdrowia publicznego w Unii Europejskiej, Dyrektor Medyczny Nightly.