Azjaci stworzyli grę w tenisa stołowego "na nowo". Na skutek dość rygorystycznych treningów zawodnicy ze Starego Kontynentu pozostali w tyle i do dziś nie mogą "dogonić" dalekowschodnich zawodników. Nie oznacza, to że Europejczycy nie odnoszą sukcesów na wielkich imprezach, nawet Polacy stawali na podium gdy występowali na wielkich imprezach.
Polscy tenisiści kilkukrotnie stawali na podium podczas Mistrzostw Świata. Alojzy Ehrlich, który w latach 1933-1939 regularnie odnosił sukcesy w walce o tytuł czempiona globu. Na swoim koncie cztery medale - trzy koloru srebrnego (1936, 1937, 1939) oraz jednym brązem (1935). Jako ciekawostkę można dodać, że Polak mówił biegle w ośmiu językach.
Drugim Polakiem, który może poszczycić się medalami z Mistrzostw Świata jest Andrzej Grubba. Zawodnik stawał tylko na ostatnim miejscu podium w trzech różnych kategoriach - w grze singlowej (1989), deblowej z Leszkiem Kucharskim (1987) oraz w grze drużynowej (1985).
Ostatnim medalistą jest Leszek Kucharski, który swoje sukcesy osiągał głównie w grze podwójnej. Był w składzie kadry, która zdobyła brązowy medal w 1985 roku. Stanął na trzecim miejscu podczas czempionatu globu w 1989 roku w grze pojedynczej.
Aktualnie Europejczycy mogą rywalizować głównie "na własnym podwórku". Ostatnią medalistką, złotą medalistką z ME jest Li Qian, która została Mistrzynią Starego Kontynentu w 2018 roku. Dołożyła ogromną cegiełkę do drużynowych sukcesu z 2009 roku, kiedy reprezentacja Polski wywalczyła srebrny medal.
Na dzień dzisiejszy najwyżej w rankingu ETTU (Europejska Unia Tenisa Stołowego) jest Natalia Bajor, która zajmuje 28. miejsce. Była uczestnikiem Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich z 2019, na których zdobyła brązowy medal za grę drużynową. Ostatnio mozna było ją oglądać podczas ETTU Top 16 Cup, w których występuje szesnaście najlepszych graczy, a najlepsza trójka będzie miała gwarantowane miejsce na Mistrzostwach Świata.
