https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces z europejskim wynikiem

Renata Napierkowska
Ponad 1600 dziewczynek z powiatu inowrocławskiego otrzymało już szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy. Eksperci z Brukseli są pod wrażeniem przeprowadzanej u nas akcji.

Ponad 1600 dziewczynek z powiatu inowrocławskiego otrzymało już szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy. Eksperci z Brukseli są pod wrażeniem przeprowadzanej u nas akcji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 149883" sub="Ekspertki z Brukseli - Malene Christiansen oraz Tanja Premru-Srsen - sprawdzały, jak przebiega wdrażanie programu
/ Fot. Nadesłane">Od pięciu miesięcy trwa akcja szczepienia dziewczynek z powiatu inowrocławskiego przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Jako pierwszym specyfik został podany nastolatkom urodzonym w 1996 roku. Do tej pory z tej możliwości skorzystało już 1600 dziewczynek. - Szczepionki kosztują w granicach 1500 złotych. Dobrze, że można zaszczepić dziecko za darmo, bo na pewno nie byłoby mnie na to stać - mówi mama 14-letniej obecnie Anety.

Parę dni temu starostwo oraz przychodnię Farma-Med, gdzie odbywa się szczepienie mieszkanek Inowrocławia, odwiedzili eksperci z Brukseli. Specjaliści sprawdzali, jak przebiegają szczepienia oraz cała kampania. Byli pod wrażeniem osiągnięć powiatu.

<!** reklama>- Bardzo nas to cieszy, że eksperci stwierdzili, że osiągnęliśmy już europejski wynik i możemy mówić o sukcesie. Chcemy jednocześnie za pośrednictwem mediów przekazać rodzicom, by nie zwlekali z podjęciem decyzji i przyszli z dzieckiem na szczepienie najpóźniej we wrześniu, gdyż przerwa pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki wynosi pół roku - przypomina wicestarosta Sławomir Szeliga.

Program wdrożony przez powiat stał się już jego znakiem rozpoznawczym i coraz częściej z inowrocławskich doświadczeń korzystają inne samorządy, a nasi przedstawiciele są zapraszani na konferencje jako eksperci.

- Chcemy, by szczepionki, które nie zostaną wykorzystane, gdyż na przykład niektóre dziewczynki nie mogą z nich skorzystać ze względów zdrowotnych, przeznaczyć na zaszczepienie dziewcząt z rocznika 1995. Projekt bierze też udział w konkursie ogólnopolskim ogłoszonym przez Związek Powiatów Polskich i Związek Miast - dodaje nasz rozmówca.

Warto wiedzieć

  • 1600 dziewczynek urodzonych w 1996 roku skorzystało ze szczepień.
  • Teraz szczepionkę otrzymują dziewczynki urodzone w latach 1997-1998.
  • W planach jest podanie specyfiku nastolatkom urodzonym w 1995 roku.
  • Pieniądze na zakup leku pochodzą z Funduszy Norweskich.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski