1 z 24
Przewijaj galerię w dół
Ferie zimowe na półmetku, co „uczcić” można w zimowym...
fot. Tomasz Czachorowski

Ferie zimowe na półmetku, co „uczcić” można w zimowym miasteczku, jakie w ten weekend zagości na bydgoskim Torbydzie. Świętujemy też odzyskanie przez Bydgoszcz niepodległości - jak się żyło w naszym mieście sto lat temu? Przekonajcie się w Muzeum Kanału Bydgoskiego i na spotkaniu w Pałacu w Ostromecku. Z Babciami i Dziadkami wybierzcie się na zwiedzanie albo wspólną grę w planszówki. Będzie też jeszcze okazja pokolędować. Szczegóły w naszej galerii.

2 z 24
Do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez...
fot. archiwum Dariusz Bloch

Do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości w sobotę (22 stycznia) od godz. 12 zaprasza Muzeum Kanału Bydgoskiego, które przygotowało atrakcje, byśmy poczuli się jak w 1920 roku! Wstęp bezpłatny, obwiązuje reżim sanitarny.

Atrakcje w godz. 12-16, będą jak wehikuł czasu, który przeniesie nas w czas wyzwolenia Bydgoszczy w roku 1920 przez wojska polskie - zapewnią je trzy grupy rekonstrukcji historycznej: Sarmackie Dziedzictwo, GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich oraz 20 Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR.

W Kancelarii Pułkowej będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii - wprawić się w pisaniu z użyciem stalówki i obsadki. Będzie także punkt poborowy – chętni będą mieć okazję dołączyć do oddziałów powstańczych i zdobyć legitymację Armii Wielkopolskiej. Przy okazji będzie można zobaczyć wystawę przyborów i dokumentów kancelaryjnych.

Klimat dawnych lat wprowadzi też możliwość podpatrzenia, czym się zajmowali przedwojenni rzemieślnicy, jak: sprzedawcy ubiorów i żydowski krawiec; właściciel pralni oraz pracownice pralni – jak dawniej ludzie robili pranie? Będą też uliczni czyścibuci, czyli okazja, by zadbać o obuwie! Spotkacie policjanta oraz gazeciarzy, wołających: gazetka, komu gazetkę! Przedwojenne miasto to także bezrobotni, szulerzy oraz karciarze, czyli życie toczące się w spelunie.

Muzeum Kanału Bydgoskie zaprasza także do zwiedzania stałych wystaw w obiekcie, do którego wprowadziło się po rewitalizacji budynku przy ul. Staroszkolnej 10. Wstęp wolny, obowiązują maseczki.

3 z 24
Egzotyczne zwierzęta w niedzielę (23 stycznia) w godz. 10-15...
fot. Arkadiusz Wojtasiewicz

Egzotyczne zwierzęta w niedzielę (23 stycznia) w godz. 10-15 ponownie zagoszczą w Bydgoszczy na wystawie terrarystycznej w hali „Arena”, w której stoiska z okazami, ale także roślinami, akcesoriami do hodowli czy literaturą rozstawią hodowcy z różnych stron Polski. Bilety wstępu w sprzedaży online i na miejscu.

Miłośnicy pająków, skorpionów, karaczanów, modliszek i innych owadów, gadów, płazów mogą szykować się już na Giełdę i Wystawę Zwierząt Egzotycznych, jaka odbędzie się w niedzielę (23 stycznia) w godz. 10-15 w „Arenie” Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej. Stoiska rozstawiać ma blisko 30 wystawców lokalnych, ale także z innych miast kraju.

Zwłaszcza dla dzieci nie lada przeżyciem jest zobaczyć z bliska niegroźnego, ale dużego pająka, węża, ciekawie ubarwioną jaszczurkę czy świetnie kamuflujące się owady. Dla hobbystów to z kolei okazja, by wymienić się wiedzą z hodowcami, nabyć fachową literaturę czy sprzęt.

Należy jednak pamiętać - co zgodnie podkreślają osoby zajmujące się hodowlą - opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem, a zwłaszcza tym egzotycznym, to odpowiedzialne zajęcie a nie kaprys! Decydując się na zakup zwierzaka, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki i mieć wiedzę na temat tego, jak się nim zająć.

4 z 24
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy...
fot. Tomasz Czachorowski

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza do swej siedziby głównej przy Starym Rynku, w której w godz. 8-19 można zwiedzać miniwystawę „Powrót Bydgoszczy do Macierzy”. Wstęp wolny, ekspozycja będzie dostępna do końca stycznia.

W dniach 19-22 stycznia br. przypada 102. rocznica pamiętnych wydarzeń, towarzyszących przyłączeniu Bydgoszczy do Polski. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy włącza się do upamiętnienia tego ważnego wydarzenia dla miasta, prezentując w holu i wypożyczalni materiały ze swoich zbiorów: fotografie, książki, które dotyczą tematu odzyskania niepodległości w 1920 roku oraz fragmenty z „Dziennika Bydgoskiego” - gazety, która na bieżąco informowała mieszkańców o planowanych uroczystościach i nawoływała do okazywania radości i jednocześnie spokoju i rozwagi.

Mamy okazję przenieść się w czasie i poczytać, jak bydgoszczanie przygotowywali się do historycznych i przełomowych dni, w których niemieckie wojska opuszczały kraj i miasto oraz z jak wielkim entuzjazmem witano wolność i polskie wojska.

Miniwystawa czynna będzie do końca stycznia.

Pozostało jeszcze 19 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Wielka zmiana w serialu "Dziedzictwo"! Seher umiera, nowa bohaterka w sercu Yamana

Wielka zmiana w serialu "Dziedzictwo"! Seher umiera, nowa bohaterka w sercu Yamana

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Zobacz również

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli