MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studencki niż nadciąga także nad Bydgoszcz

Sławimir Bobbe
Ponad 5500 studentów straciła Bydgoszcz między rokiem 2012 a 2014 - tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

[break]
5500 studentów to prawie 15 procent wszystkich studentów w naszym mieście. Wiele wskazuje na to, że będzie ich jeszcze mniej. Gdzie się podziali studenci?
Spadek liczby studentów na UKW jest widoczny, ale nie przybiera on wielkich rozmiarów. Studentów w ogóle jest coraz mniej - uważa Sebastian Nowak z biura prasowego UKW. - Z jednej strony w wiek studencki wchodzą roczniki z niżu demograficznego. Z drugiej, ostatnie wyniki matur sprawiają, że jest mniejszy dopływ studentów na uczelnie. Maturę zdawało rok temu 80 procent absolwentów, w tym roku było jeszcze gorzej.

Kierunek - innowacje

UKW, by skłonić młodych ludzi do studiowania u siebie, a także do pozostania w Bydgoszczy, prowadzi kampanię „Zostań w Bydgoszczy, studiuj w Bydgoszczy”. - Jej rezultaty poznamy pod koniec września. Z pierwszego etapu rekrutacji, w czasie którego przyjmujemy studentów na studia dzienne, jesteśmy zadowoleni. W drugim etapie przyjmować będziemy nadal na studia zaoczne i 2 stopnia, a także ogłosimy informacje o wolnych miejscach na studiach dziennych. Młodzież teraz bardzo późno podejmuje decyzję o wyborze kierunku studiów - uważa Sebastian Nowak.
Uczelnia zanotowała 7-procentowy spadek liczby studentów przez ostatnie dwa lata. Stawia jednak na innowacyjne kierunki studiów, które mają odwrócić negatywne tendencje.
Przed niżem starają się też bronić prywatne uczelnie.
- Mniej więcej trzy lata temu uczelnia miała taki moment kryzysowy, kiedy trzeba było podejmować strategiczne decyzje. WSG zdecydowała się na otwarcie ośmiu zamiejscowych oddziałów. Zaczęliśmy też bardzo zabiegać o studentów z zagranicy. Teraz nie tylko nie notujemy spadków, ale co roku mamy więcej studentów. Na studiach stacjonarnych wzrost wyniósł 13 procent - podkreśla Małgorzata Dysarz, z biura prasowego Wyższej Szkoły Gospodarki.
Obecnie na WSG studiuje niemal 500 studentów z zagranicy, głownie z Ukrainy. - Część z nich zapewne zostanie w naszym mieście, część studiuje dlatego, by poszerzyć swoje umiejętności i wrócić z dyplomem europejskiej uczelni do siebie
- twierdzi Małgorzata Dysarz.

Uczelni nie brakuje

W Bydgoszczy funkcjonują cztery uczelnie publiczne (UKW, UTP, Akademia Muzyczna i Collegium Medicum UMK) oraz sześć uczelni niepublicznych (Wyższa Szkoła Gospodarki, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, Bydgoska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Służb Lotniczych, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu i Bydgoska Wyższa Szkoła Główna). W naszym mieście funkcjonują również dwa oddziały zamiejscowe - Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski