Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelanina w bydgoskiej restauracji. Dwie osoby aresztowane [Kalendarium Bydgoskie na 30 listopada]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 30 listopada w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 30 listopada w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 30 listopada. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 30.11 w Bydgoszczy.

30 listopada 1890 roku miało miejsce otwarcie pierwszego bydgoskiego muzeum zlokalizowanego na chórze w kościele Klarysek. Towarzystwo Historyczne dla obwodu Nadnoteckiego wystawiło zabytki archeologiczne, historyczne i numizmaty związane z dziejami Bydgoszczy i okolic.

30 listopada 1918 roku odbył się w Bydgoszczy pierwszy patriotyczny wiec polskich kobiet w obliczu nadziei na odzyskanie niepodległości. Przemawiały na nim Wincentyna Teskowa i Stefania Tuchołkowa.

Tego samego dnia magistrat bydgoski wprowadził w urzędzie miasta skrócony, ośmiogodzinny dzień pracy. Wcześniej urzędnicy pracowali 10 godzin dziennie.

30 listopada 1921 roku do Bydgoszczy przybył z roboczą wizytą premier Rzeczpospolitej Antoni Ponikowski, który wziął udział m.in. w uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej.

30 listopada 1929 roku wieczorem w restauracji przy ul. Ruskiej w Bydgoszczy doszło do sprzeczki, której finałem stała się strzelanina. Dwóch rannych od kul pogotowie zabrało do szpitala, a strzelcy - restaurator Kaźmierczak i jego syn zostali aresztowani.

30 listopada 1935 roku w centrum Bydgoszczy w nocy doszło do strzelaniny. Wytropieni przez policję groźni przestępcy w tzw. hotelu Francuskim na rogu ul. Podgórnej i Wierzbickiego uciekli na Wzgórze Dąbrowskiego, pod drodze ostrzeliwując się.

30 listopada 1943 roku w publicznej egzekucji więźniów Pawiaka przy ul. Solec w Warszawie zginęła Halina Stabrowska, czołowa działaczka Polskiego Białego Krzyża, w latach 1920-39 mieszkanka Bydgoszczy, w okresie 1932-39 prezes bydgoskiego koła tej organizacji.

30 listopada 1946 roku sowiecka NKWD opuściła zajmowany dotąd od wyzwolenia miasta budynek przy alei Ossolińskich 7, a władze Bydgoszczy przekazały go w użytkowanie Oddziałowi Naczelnej Izby Kontroli.

30 listopada 1950 roku w budynku na rogu ul. Gdańskiej i Dworcowej w Bydgoszczy, w dawnym domu towarowym Be-De-Te, otwarty został uspołeczniony Powszechny Dom Towarowy. Od pierwszych godzin otwarcia bydgoszczanie szturmowali dobrze zaopatrzone (na razie) stoiska.

30 listopada 1957 roku Stefan W., który dwa miesiące wcześniej zabił nożem w budynku Sądu Wojewódzkiego mężczyznę, przez którego zasiąść na ławie oskarżonych, został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności.

30 listopada 1960 roku dzięki temu, że władze miasta zdecydowały się na zakup nadajnika małej mocy i ustawienia go na dachu Szkoły Podstawowej na ul. Traugutta na Wzgórzu Wolności, najwyższym wówczas punkcie w mieście, bydgoszczanie mogli po raz pierwszy w historii obejrzeć program telewizyjny. Kilkanaście minut przed godz.18 na ekranach pojawił się obraz, jeszcze niedoskonały, niezsynchronizowany z fonią. Widać było planszę z Syrenką, sygnał TV Warszawa. Następnego dnia na ekranach pojawiła się kratownica, do wieczora trwało dostrajanie. Trzeciego dnia nastąpiło uszkodzenie na głównej trasie łaczy, na ekranie widać było głównie czarne pasmo. Sytuacja poprawiła się dopiero po godz. 20. Pierwszym oglądanym w Bydgoszczy programem była „Kobra”.

30 listopada 1961 roku powołano Społeczny Komitet Utworzenia Wielooddziałowego Muzeum w Bydgoszczy zakładający, iż bydgoskie muzeum będzie miało cztery główne działy: archeologiczny, historyczny, techniki i współczesny. Szefem komitetu został przewodniczący Prezydium MRN Kazimierz Maludziński.

30 listopada 1967 roku do Bydgoszczy przybył I sekretarz stałego przedstawicielstwa Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego Do Hang. W naszym mieście spotkał się z działaczami ZBoWiD-u.

30 listopada 1970 roku w bydgoskiej kawiarni „Kaskada” wystąpił nestor polskiej sztuki estradowej, wciąż popularny Ludwik Sempoliński z recitalem zawierającym utwory jeszcze przedwojenne, jak i współczesne. Dwa dni później artysta zaprezentował się bydgoszczanom w kawiarni Klubu Technika NOT przy ul. Marchlewskiego (dziś Stary Port) 5.

30 listopada 1977 roku do śmiertelnego potrącenia na przejściu dla pieszych w czasie silnej mgły doszło na al. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Sprawca wypadku, jadący fiatem 126p odjechał z miejsca zdarzenia.

30 listopada 1979 roku Miejskie Zakłady Komunikacji w Bydgoszczy otrzymały pierwsze o nowoczesnej linii karoserii autobusy marki „Jelcz-Berliet” produkowane w Oławie. Stan autobusowego taboru w MZK wynosił wówczas 8 berlietów, 204 jelcze, 3 karossy i 28 sanów.

30 listopada 1988 roku prędkość wiatru w godzinach popołudniowych w Bydgoszczy sięgała 32 m na sek. Wichura przewracała drzewa, zrywała linie trakcyjne i przewody, powodując ogromny chaos komunikacyjny.

30 listopada 1991 roku w godzinach wieczornych nieustaleni sprawcy strącili z cokołu popiersie gen. „Waltera”, czyli Karola Świerczewskiego ustawione na bydgoskich Wyżynach przy ul. Grzymały Siedleckiego. Statua nigdy już nie wróciła na swoje miejsce.

30 listopada 2005 roku decyzją Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Przyrody nastąpiło wpisanie do rejestru zabytków Kanału Bydgoskiego wraz z urządzeniami hydrotechnicznymi i towarzyszącą im zabudową.

30 listopada 2007 roku otwarta została galeria „Drukarnia” w gmachu zaprojektowanym przez bydgoską spółkę JSK Architekci. Wewnątrz umieszczono ok. 50 sklepów. Galeria stanęła w miejscu zburzonej byłej drukarni Gruenauera, po II wojnie drukarni Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych.

30 listopada 2014 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich w Bydgoszczy Rafał Bruski (57 proc. głosów) wygrał z Konstantym Dombrowiczem i objął urząd prezydenta miasta na kolejną kadencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera