Jak wydać strumień euro, który spłynie z Brukseli na realizację programu Kapitał Ludzki? Trwa debata specjalistów.
Po wczorajszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim są już propozycje najważniejszych zadań i podziału pieniędzy. Jak relacjonuje Artur Janas, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy ds. rynku pracy, ponad połowa spodziewanych pieniędzy na lata 2007-2013 - 190 mln euro, przeznaczona zostałaby w woj. kujawsko-pomorskim na pierwszy z regionalnych priorytetów czyli zadanie „Rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz promocja integracji społecznej”. W tych ramach mieszczą się klasyczne formy wsparcia zatrudnienia, realizowane przez urzędy pracy, a także działania pomocowe, realizowane przez ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie i organizacje pozarządowe. Z tej puli finansowana byłaby też działalność na rzecz samozatrudnienia i zakładania działalności gospodarczej. I tu nowum: kandydatem do realizacji tego zadania jest Agencja Rozwoju Regionalnego.
<!** reklama left>Kolejne regionalne priorytety to: wsparcie dla kadr gospodarki, edukacja, aktywizacja obszarów wiejskich i pomoc techniczna. - Program operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje znacznie szerszy zakres finansowego wsparcia regionu w latach 2007-2013, niż ma to miejsce obecnie za sprawą ZPORR i SPOR-u. Szczególnie w dziedzinie rozwoju kształcenia na wszystkich poziomach. Proponowane jest duże wsparcie dla uczniów, studentów, nauczycieli, kadry wyższych uczelni, na rzecz kształcenia ustawicznego, a nawet uczniów z problemami - relacjonuje Janas.
Konsultacje trwają. Kapitał w całości finansowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Polska dostanie w jego ramach 8,1 mld euro.