Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk rolników w Bydgoszczy. Centrum miasta zostało zablokowane, policja użyła gazu

9 lutego rolnicy zorganizowali ogólnopolski protest. Przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zapłonęły opony
9 lutego rolnicy zorganizowali ogólnopolski protest. Przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy zapłonęły opony Dariusz Bloch
W piątek, 9 lutego rolnicy z całej Polski zorganizowali strajk generalny przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. W Bydgoszczy doszło do ogromnych utrudnień w ruchu - zablokowane zostało centrum miasta. Rolnicy skoncentrowali swoje siły pod Urzędem Wojewódzkim, przed którym zapłonęły opony. W pewnym momencie policja została zmuszona do użycia gazu łzawiącego. Poniżej nasza relacja:
Trwa głosowanie...

Czy popierasz piątkowy strajk rolników?

Strajk generalny rolników w Bydgoszczy - relacja na żywo

Rolnicy zorganizowali w piątek protesty w całej Polsce. Do Bydgoszczy przyjechało kilkaset maszyn, które zjechały pod Urząd Wojewódzki przy ul. Jagiellońskiej. Przed godziną 17 rolnicy zaczęli opuszczać centrum. Poniżej zapis naszej relacji.
19:5109.02.2024

Komunikat wojewody

Wieczorem rzeczniczka wojewody kujawsko-pomorskiego przesłał do naszej redakcji komunikat Michała Sztybla. Dotyczy on wydarzeń, które miały miejsce dziś pod urzędem. Treść zamieszczamy poniżej:

Chciałbym przekazać krótkie wyjaśnienie okoliczności zdarzeń, do których doszło w dniu 9 lutego (dziś) przed Kujawsko – Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy oraz w samym urzędzie.

Chcę, żeby Państwo wiedzieli, że do wtargnięcia do urzędu doszło w momencie, gdy I Wicewojewoda Piotr Hemmerling ustalał skład delegacji, którą zaprosiłem na merytoryczne rozmowy do środka urzędu. W tym czasie „prowokator” krzyknął „Wojewoda zaprasza wszystkich” i tłum ruszył w stronę drzwi, a część osób przepchnęła policjantów. Szczegóły, pełne okoliczności i pełne nagranie również z wewnątrz budynku przekaże Policja. Dodam, że osobiście rozmawiałem z dziennikarką Radia PiK i wyraziłem ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją. Zapewniłem o pełnym wsparciu, gdyby potrzebna była pomoc medyczna. Na szczęście otrzymałem informację o braku takiej potrzeby.

Użycie gazu zawsze musi być wyższą koniecznością. O uzasadnieniu będzie informowała Policja, która podejmuje tego typu decyzje.

Przypominam, że od rana dostępny dla protestujących był I Wicewojewoda Piotr Hemmerling odpowiedzialny za rolnictwo. Następnie ze względu na eskalację protestu, wróciłem ze spotkania w terenie na wsi, w Gminie Drzycim z wójtami gmin wiejskich. Natychmiast zaprosiłem delegację protestujących do środka.

Ubolewam, że protest poruszający ważne sprawy dla polskiej wsi, w którym wzięło udział bardzo wielu rolników zaczął być wykorzystywany przez siły polityczne, a pośród wielu uczestników, szczerze broniących interesów wsi, znaleźli się politycy Prawa i Sprawiedliwości mimo, że przedstawiciel ich partii Janusz Wojciechowski jest komisarzem ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej.

Zgodnie z deklaracją postulaty protestujących przekazałem Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu.

Michał Sztybel

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

18:5109.02.2024

Pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy było dziś bardzo niespokojnie. Do spotkania z wojewodą Michałem Sztyblem doszło po awanturze.

Przeczytajcie relację naszej reporterki:

18:2609.02.2024

Koniec protestu - ulice w Bydgoszczy są przejezdne

Jak informuje ZDMiKP po zakończeniu protestu, wszystkie ulice w Bydgoszczy są już przejezdne. Ruch autobusów i tramwajów odbywa się bez zakłóceń.

17:5709.02.2024

Wejścia do Urzędu Wojewódzkiego nadal strzeże policja.

17:4809.02.2024

Rolnicy rozjechali się już do swoich domów. Protestujący wieczorem sprzątali jeszcze plac przed Urzędem Wojewódzkim. Wcześniej zapłonęły tutaj opony.

17:2209.02.2024

Akcji rolników w Bydgoszczy przyglądał się dziś nasz reporter Maciej Czerniak.

Tutaj możecie przeczytać jego relację:

17:1409.02.2024

Protest rolników powoli dobiega końca

Jak poinformował przed godziną 17.00 ZDMiKP, protest rolników dobiegał końca. Ciągniki powoli opuszczały centrum miasta. 

 • Ruch tramwajowy na rondzie Jagiellonów - przywrócony.
 • Rondo Bernardyńskie - odblokowane.
 • Ul. Focha nadal była zamknięta.

Drogowcy cały czas proszą, by omijać centrum.

17:0509.02.2024

Moment szturmu na Urząd Wojewódzki - policja użyła gazu

Na platformie X pojawił się krótki film pokazujący moment, w którym policja została zmuszona do użycia gazu łzawiącego.

Jak informuje policja, już po rozwiązaniu zgromadzenia przez jego organizatora, grupa protestujących zaczęła szturmować gmach. Przed wejściem doszło do przepychanek z policjantami, którzy najpierw próbowali odepchnąć protestujących od drzwi, a gdy to nie pomogło, sięgnęli po gaz. - Zostaliśmy do tego zobligowani działaniem tłumu – mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Podczas akcji poszkodowana została dziennikarka Radia PiK.

16:5909.02.2024

Wojewoda Michał Sztybel po spotkaniu z rolnikami. Komunikat Urzędu Wojewódzkiego:

Wojewoda Michał Sztybel wraz z Wicewojewodą Piotrem Hemmerlingiem zakończyli spotkanie z przedstawicielami zgromadzonych przed Urzędem Wojewódzkim rolników.

Jak przekazał wszystkim protestującym Wojewoda Michał Sztybel „było to spotkanie merytoryczne, nie w charakterze szerokiej dyskusji. To było potrzebne.”

Deklaracja Wojewody:

Po dzisiejszym spotkaniu mam dużo większą wiedzę i świadomość, jaką wagę mają Wasze postulaty. Jako osoba niedecyzyjna w zakresie rolnictwa, ale decyzyjna w zakresie informowania o tym, co dzieje się w regionie, jeszcze dziś poinformuję Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak przebiegał dzisiejszy dzień. Poinformuję o wszystkich Waszych postulatach i o tym, że oczekujecie ich pilnego przeanalizowania i odpowiedzi do wtorku, do końca dnia. Poinformuję o skali Waszego protestu i Waszej determinacji. Od siebie poproszę o bardzo poważne potraktowanie sprawy, tak aby Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi doskonale znał Wasze nastroje - zakończył Wojewoda.

16:5409.02.2024

Dziennikarka ucierpiała podczas przepychanek rolników z policją

W trakcie przepychanek protestujących z policją ucierpiała dziennikarka radia PiK, Jolanta Fischer. Była jedną z osób porażonych gazem pieprzowym przez policję. - To był właściwie przypadek, zostałam wepchnięta przez grupę osób, które próbowały się dostać do urzędu. Wtedy, jak już się wyjaśniło, użyto gazu - mówi.

16:2809.02.2024

W Bydgoszczy powieszono kukły z podobiznami (m.in) Ursuli von der Leyen i komisarza Janusza Wojciechowskiego

16:1309.02.2024

Palenie opon pod Urzędem Wojewódzkim

Tak wyglądało palenie opon na placu przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wideo zamieszczone na platformie X.

15:5809.02.2024

Policja użyła gazu

Podczas protestu doszło do starć z policją przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.  

Jak informuje policja, już po rozwiązaniu zgromadzenia przez jego organizatora, grupa protestujących zaczęła szturmować gmach. Przed wejściem doszło do przepychanek z policjantami, którzy najpierw próbowali odepchnąć protestujących od drzwi, a gdy to nie pomogło, sięgnęli po gaz.

 • Zostaliśmy do tego zobligowani działaniem tłumu – mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

To poskutkowało. Podczas akcji poszkodowana jednak została jedna postronna osoba, do której zostało wezwane pogotowie

15:4109.02.2024

Przed Urzędem Wojewódzkim zapłonęły opony

Zgromadzeni pod UW w Bydgoszczy rolnicy zapalili opony. Spalona została flaga Unii Europejskiej. Ktoś podpalił też kukłę symbolizującą Ursulę von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.

14:4609.02.2024

Takie hasła wznoszą rolnicy w Bydgoszczy

Oto kilka kadrów z hasłami rolników z protestu w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że dziś w ponad 260 miejscach w całej Polsce odbywa się strajk generalny, w trakcie którego rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. - To protest w słusznej sprawie - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. W Bydgoszczy o g. 14.00 z protestującymi w urzędzie wojewódzkim spotkał się wojewoda Michał Sztybel. Czekamy na efekty rozmów - wkrótce podamy je w naszej relacji. 

 • W kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie, protestują nie tylko w swoim imieniu, ale także protestują w imieniu konsumentów, bo chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa, stąd te ich działania są bardzo racjonalne. Rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos rolników. My słuchamy rolników, rozmawiamy z rolnikami - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej.
14:2209.02.2024

Natychmiastowa interwencja straży pożarnej - ogień na rondzie Jagiellonów został ugaszony.

14:1209.02.2024

Strajk przybiera na sile - na torowisku na rondzie Jagiellonów płoną opony...

13:4909.02.2024

Strajk w obiektywie fotoreportera Expressu Bydgoskiego - zobacz zdjęcia

13:3409.02.2024

Sytuacja w okolicy ronda Jagiellonów, godzina 13.35

Protestujący co jakiś czas wychodzą na tory tramwajowe na rondzie Jagiellonów, blokując przejazd tramwajom.

13:2309.02.2024

O utrudnieniach w ruchu w związku z protestem rolników informuje Zarząd Dróg Miejskich w Bydgoszczy:  

 • Ruch tramwajowy przez rondo Jagiellonów sterowany przez Policję  - spowolniony (miejscami wstrzymywany przez rolników, którzy wchodzą co kilka minut na torowisko przy UW)
 • Ruch ulicą Bernardyńską odbywa się jednym pasem.  
 • Ruch na Wałach Jagiellońskich do ronda Bernardyńskiego - wprowadzono zwężenia do jednego pasa.  
 • W rejonie ronda Jagiellonów ruch ruchem steruje policja - kierowcy proszeni są o zachowanie cierpliwości.  
 • Ulica Focha jest całkowicie nieprzejezdna dla samochodów.
 • Ruch tramwajowy - spodziewać się można opóźnień na prawie wszystkich liniach do końca dnia.
 • Utrudnienia w okolicy ronda Jagiellonów potrwają aż do wieczora.
13:0809.02.2024

PILNE!

Rzecznik Urzędu Wojewódzkiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego opublikował po godz. 13.00 komunikat, w którym czytamy:

Dla dobra mieszkańców i mimo wcześniej zaplanowanych obowiązków w terenie, w tym spotkań z Wójtami gmin wiejskich, Wojewoda Michał Sztybel zdecydował się zaprosić na rozmowę delegację protestujących rolników. Wcześniej przed Urzędem spotkał się z nimi się Wicewojewoda Piotr Hemmerling, w którego zakresie znajduje się obszar rolnictwa. Spotkanie z Wojewodą i Wicewojewodą odbędzie się o godz. 14.00 w Urzędzie Wojewódzkim.