Plener malarski „Sto obrazów na stulecie. Bydgoszcz jest piękna” - który z powodu koronawirusa musiał odbyć się online - zorganizowała Katera Architektury Wnętrz UTP w ramach miejskiego konkursu „Bydgoszcz jest Polska - 1920”.
Warunek był tylko jeden - mieć ukończone 18 lat. Dla pierwszych sto osób przygotowane były pakiety startowe, czyli rzeczy niezbędne, by namalować obraz w miesiąc (15 lipca-15 sierpnia). Ostatecznie powstało więcej niż sto prac, by malarsko uczcić 100-lecie odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości.
- Przy każdym obrazie mogłabym się zatrzymać i powiedzieć coś dobrego - przyznaje prof. Aleksandra Simińska z Katedry Architektury Wnętrz UTP, która wraz z Agnieszką Walther są inicjatorkami przedsięwzięcia.
To może Cię zainteresować
Jak nam zdradzono, obrazy malowali zarówno profesorowie sztuki, jak i licealiści „plastyka” oraz amatorzy. Okazuje się, że malarstwo jest odskocznią dla osób w różnym wieku (od młodzieży do seniorów) oraz różnej profesji czy grup społecznych (od sędziny po tymczasowo bezrobotnego). Wśród autorów wypatrzyć można też nazwiska artystów, jak m.in.: Jacek Jarętowski, Justyna Jułga czy Waldemar Zyśk.
Bydgoszcz podoba się
Jaki obraz miasta wyłania się z tych wszystkich prac? - Taki, jak w haśle naszego pleneru: Bydgoszcz jest piękna i podoba się nie tylko bydgoszczanom - podkreśla prof. Simińska, dodając, że autorami obrazów są także osoby z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Torunia, a nawet Szwecji czy Niemiec... - Bez wątpienia to jest ten plus pleneru online, że mogły uczestniczyć w nim osoby niemal z całej Polski i zagranicy - przyznaje nasza rozmówczyni.
Największy plener malarski w historii Polski w przyszłym roku?
Prof. Aleksandra Simińska i Agnieszka Walther, podbudowane entuzjazmem, z jakim spotkał się plener, myślą już o drugiej, przyszłorocznej edycji - 101 obrazów na 101-lecie Bydgoszczy!
- Jeśli miasto zechce nas wesprzeć, zorganizujemy największy plener w historii Polski, tak jak planowałyśmy to początkowo. Możemy być zatem świadkami, jak w najbardziej malowniczych miejsca Bydgoszczy przez trzy dni 101 osób jednocześnie maluje przy sztalugach nasze miasto - mówi nam prof. Aleksandra Simińska, dodając, że taki plener bez wątpienia byłby promocją Bydgoszczy.
Prace na wystawie - pod adresem online i rzeczywistym
Tymczasem efekty tegorocznego pleneru można podziwiać na: www.aw.utp.edu.pl, www.utp.edu.pl, a także na Facebooku i Instagramie uczelni. Część prac prezentujemy w powyższej galerii przy artykule. Planowany jest też wernisaż wystawy - 20 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wówczas będzie możliwość, by porozmawiać z danym autorem o ewentualnym zakupie jego obrazu, jeśli którąś z prac chcielibyśmy nabyć.
Zobacz również:
TOP 30 wybitnych artystów znanych na całym świecie, którzy o...
