Kajetan, uczeń drugiej klasy VI LO, o ratuszowym projekcie „Aktywny w szkole”, dowiedział się z „Expressu”. - Byłem jedną z pierwszych osób, która w szkole zaczęła się interesować możliwością odbycia płatnej praktyki, dopytywałem o szczegóły - opowiada. - To dla mnie okazja połączenia pasji z możliwością zarobienia pieniędzy. Od dłuższego czasu jestem wolontariuszem w kinie „Orzeł” MCK, i tak chciałbym tam pomagać w czasie wakacji, teraz będzie to jeszcze atrakcyjniejsze.
[break]
Chłopakowi udało się skojarzyć instytucję kultury ze szkołą, spełnił też kryteria regulaminu, opracowanego w jego liceum, latem będzie mógł więc skorzystać z płatnej praktyki w wybranym przez siebie miejscu.
Podobną okazję będzie miało - w tym i w przyszłym roku - łącznie 111 bydgoskich licealistów, którzy odbędą płatny miesięczny staż u pracodawców (w lipcu lub sierpniu). Za 150 godzin praktyki mogą zarobić 1,5 tys. złotych netto. Początkowo miasto gwarantowało 62 miejsca stażowe, ostatecznie udało się zdobyć niemal dwa razy tyle.
- Od 1 maja w każdym liceum zostanie powołany koordynator merytoryczny stażu. Będzie on współpracować z pracodawcami z Bydgoszczy i regionu przy tworzeniu programów staży i ich organizacji oraz będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie rekrutacji uczniów, przygotowanie umów z pracodawcami i stały kontakt z uczniem przebywającym na stażu - informuje Beata Kuś z Wydziału Edukacji UM. - Już wiemy, że szkoły zamierzają nawiązać współpracę, m.in., z firmami: PESA, Atos, Cukiernia „Sowa”, Jabil Services, a także Collegium Medicum czy policją.
Najwięcej miejsc - 14 - przyznano integracyjnemu XXI LO, które już wcześniej szukało dla swoich uczniów możliwości odbycia praktyk (praca chroniona). Bardzo dużo płatnych praktyk (10) dostaną też uczniowie I LO, po osiem trafi do IV, V, VII i IX LO, po sześć do II, III i VL LO, pozostałe będą miały po trzy.
Niektóre licea z góry przyjęły zasadę, że z tej okazji powinni skorzystać przede wszystkim uczniowie klas drugich, choć dopiero w ubiegłym tygodniu okazało się, że oferta dotyczy również uczniów niepełnoletnich (ich umowy z pracodawcami będą do tego dostosowane).
Szczegóły stażu będą dopinane w maju, a tegoroczni maturzyści już w piątek staną się absolwentami. Gdy będzie czas finalizowania umów, oni będą skupieni na egzaminach. Uczestnictwo w projekcie finansowanym przez miasto, a rekomendowanym przez szkołę ma być formą nagrody, stąd każda z nich opracowała szczegółowy regulamin rekrutacji.
- Listy są jeszcze otwarte - mówi Justyna Rościszewska, wicedyrektorka IV LO. - U nas chętnych jest około 20 osób, w tym maturzystów, głównie z klasy informatycznej, zainteresowanych praktyką w firmach z tej branży. Prowadziliśmy intensywną kampanię informacyjną, stąd zgłoszenia pracodawców - np. rodziców naszych uczniów - którzy są gotowi do wzięcia udziału w programie. Jak ostatecznie ukształtuje się 6-osobowa lista praktykantów, okaże się wkrótce. Nie wykluczam, że trzeba będzie przeprowadzić dodatkowy nabór w klasach drugich.