Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staże dla maturzystów. Jak i gdzie je zdobyć?

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Młodzi nie odpoczywają, tylko zdobywają doświadczenie
Młodzi nie odpoczywają, tylko zdobywają doświadczenie Thinkstock
Dobra wiadomość dla uczniów jest taka, że pieniędzy znalazło się więcej. Zła, że szczegóły jeszcze nie są dograne, co może utrudnić udział w programie maturzystom.

Kajetan, uczeń drugiej klasy VI LO, o ratuszowym projekcie „Aktywny w szkole”, dowiedział się z „Expressu”. - Byłem jedną z pierwszych osób, która w szkole zaczęła się interesować możliwością odbycia płatnej praktyki, dopytywałem o szczegóły - opowiada. - To dla mnie okazja połączenia pasji z możliwością zarobienia pieniędzy. Od dłuższego czasu jestem wolontariuszem w kinie „Orzeł” MCK, i tak chciałbym tam pomagać w czasie wakacji, teraz będzie to jeszcze atrakcyjniejsze.
[break]
Chłopakowi udało się skojarzyć instytucję kultury ze szkołą, spełnił też kryteria regulaminu, opracowanego w jego liceum, latem będzie mógł więc skorzystać z płatnej praktyki w wybranym przez siebie miejscu.

Podobną okazję będzie miało - w tym i w przyszłym roku - łącznie 111 bydgoskich licealistów, którzy odbędą płatny miesięczny staż u pracodawców (w lipcu lub sierpniu). Za 150 godzin praktyki mogą zarobić 1,5 tys. złotych netto. Początkowo miasto gwarantowało 62 miejsca stażowe, ostatecznie udało się zdobyć niemal dwa razy tyle.

- Od 1 maja w każdym liceum zostanie powołany koordynator merytoryczny stażu. Będzie on współpracować z pracodawcami z Bydgoszczy i regionu przy tworzeniu programów staży i ich organizacji oraz będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie rekrutacji uczniów, przygotowanie umów z pracodawcami i stały kontakt z uczniem przebywającym na stażu - informuje Beata Kuś z Wydziału Edukacji UM. - Już wiemy, że szkoły zamierzają nawiązać współpracę, m.in., z firmami: PESA, Atos, Cukiernia „Sowa”, Jabil Services, a także Collegium Medicum czy policją.

Najwięcej miejsc - 14 - przyznano integracyjnemu XXI LO, które już wcześniej szukało dla swoich uczniów możliwości odbycia praktyk (praca chroniona). Bardzo dużo płatnych praktyk (10) dostaną też uczniowie I LO, po osiem trafi do IV, V, VII i IX LO, po sześć do II, III i VL LO, pozostałe będą miały po trzy.

Niektóre licea z góry przyjęły zasadę, że z tej okazji powinni skorzystać przede wszystkim uczniowie klas drugich, choć dopiero w ubiegłym tygodniu okazało się, że oferta dotyczy również uczniów niepełnoletnich (ich umowy z pracodawcami będą do tego dostosowane).

Szczegóły stażu będą dopinane w maju, a tegoroczni maturzyści już w piątek staną się absolwentami. Gdy będzie czas finalizowania umów, oni będą skupieni na egzaminach. Uczestnictwo w projekcie finansowanym przez miasto, a rekomendowanym przez szkołę ma być formą nagrody, stąd każda z nich opracowała szczegółowy regulamin rekrutacji.

- Listy są jeszcze otwarte - mówi Justyna Rościszewska, wicedyrektorka IV LO. - U nas chętnych jest około 20 osób, w tym maturzystów, głównie z klasy informatycznej, zainteresowanych praktyką w firmach z tej branży. Prowadziliśmy intensywną kampanię informacyjną, stąd zgłoszenia pracodawców - np. rodziców naszych uczniów - którzy są gotowi do wzięcia udziału w programie. Jak ostatecznie ukształtuje się 6-osobowa lista praktykantów, okaże się wkrótce. Nie wykluczam, że trzeba będzie przeprowadzić dodatkowy nabór w klasach drugich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!