Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, który ma przygotować realizację przebudowy płyty Starego Rynku, na razie zbiera dokumentację oraz pozwolenia.
- Jak będziemy mieli wszystkie prawomocne decyzje i komplet materiałów, to ogłosimy przetarg - zapewnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - Realizację przewidujemy na koniec tego roku lub początek przyszłego.
Krzysztof Kosiedowski dodaje, że nad projektem jeszcze pracują specjaliści. Koncepcja nadal budzi emocje, między innymi z powodu przeniesionego ze Starego Rynku szańca.
Zapomniany szaniec
- Miałem okazję być na bydgoskich Wyżynach, w miejscu, gdzie znajduje się szaniec, upamiętniający zbrodnie dokonane na narodzie polskim w szczególności we wrześniu 1939 roku - napisał w interpelacji radny Jarosław Wenderlich (PiS). - Warto dodać, iż w bieżących dniach przypada dziesiąta rocznica przenosin Szańca ze Starego Rynku na bydgoskie Wyżyny. Niestety, widok miejsca upamiętniającego ofiary rozstrzeliwań jest wyjątkowo przykry. I nie wynika to z formy artystycznej, lecz z przyczyn karygodnych zachowań. Między blokami z piaskowca umieszczone są puszki od piwa, na ziemi walają się niedopałki papierosów i kapsle od „wyskokowych trunków”, a nawet… odchody.
Kluczowe elementy
Do tematu szańca wrócimy w kolejnych wydaniach „Expressu Bydgoskiego”. Dziś jednak przypomnimy to, co na Starym Rynku ma zostać zrobione. Rynek, o czym wspominał prezydent Rafał Bruski, ma służyć przede wszystkim pieszym i rowerzystom.
- Jednym z kluczowych elementów projektu jest remont i przebudowa nawierzchni - czytamy na stronie interentowej Zarządu Dróg miejskich i Komunikacji Publicznej. - Chodniki znajdujące się przy pierzejach zostaną poszerzone. Ta zmiana umożliwi lokalizację letnich ogródków blisko budynków w sposób nie utrudniający przejścia pieszym. Zostaną one wyłożone granitowymi płytami, co jest spójne z wcześniejszym etapem rewitalizacji Starego Miasta. Nawierzchnie przeznaczone do poruszania się samochodów wykonane zostaną z kamiennej kostki rzędowej. Użyta zostanie część kamieni, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku.
Jak będziemy mieli wszystkie prawomocne decyzje i komplet materiałów, to ogłosimy przetarg.
Krzysztof Kosiedowski
Jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie, co ułatwi poruszanie się pieszym po płycie Starego Rynku. Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym o zróżnicowanych wymiarach. Schemat ułożenia ma wyróżniać nasz rynek od innych miast. Wokół płyt wykonana zostanie opaska z szarej kostki granitowej. Do jej budowy również zastosowane zostaną kamienie obecnie wbudowane w płytę Starego Rynku.
Drogowcy zapewniają też, że wyremontowane zostanie oświetlenie. Słupy w formie pastorałów pozostaną, ale zostaną poddane renowacji oraz wyposażone w kaskadowe konstrukcje kwietnikowe.
Zobacz też:
Ulica Cieszkowskiego odzyskuje blask [zdjęcia]
W narożnikach rynku pojawią się estetyczne ławki. Stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona
- Nowością będzie pas świetlny LED, wyznaczający przebieg 18 południka. Będzie on wyznaczony także na obu końcach dwoma świecącymi słupkami - obiecuje ZDMiKP. -Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie tylko nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim.
Warto wiedzieć
Wykonawcą pierwotnego projektu była firma GM Architekci. Projekt uzyskał pozytywna rekomendację Społecznej Rady ds. Estetyki, miejskiego plastyka oraz konserwatora zabytków.
Jak ostatecznie będzie wyglądał Stary Rynek, przekonamy się po zakończeniu wszystkich prac projektowych.
Pogoda na weekend