Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek będzie jak nowy [wizualizacja]

Michał Sitarek
Ma być estetycznie i bez szaleństw. Nowa koncepcja zagospodarowania Starego Rynku nie powinna budzić już kontrowersji. Czy tak się stanie?

Ma być estetycznie i bez szaleństw. Nowa koncepcja zagospodarowania Starego Rynku nie powinna budzić już kontrowersji. Czy tak się stanie?

<!** Image 3 align=none alt="Image 198911" sub="Tak ma się prezentować płyta Starego Rynku po planowanej przez władze miasta rewitalizacji. Wizualizacja .: GM Architekci">

Pracownia, która wygrała konkurs na rewitalizację Starego Rynku, przedstawiła swój ostateczny projekt. Plac zostanie pokryty granitowymi płytami i kostką. W jego wschodniej części znajdzie się fontanna otoczona ławkami. Dysze wbudowane mają być w powierzchnię. Fundamenty starego ratusza w centralnej części placu zostaną wyeksponowane przez strugi wody. Pomiędzy częścią dla ruchu kołowego i pieszego ustawione zostaną donice z roślinami. Przy wschodniej i południowej pierzei zaprojektowano miejsce na jednolite ogródki letnie. Pomnik Walki i Męczeństwa zostanie natomiast przesunięty bliżej ratusza. Ledowe lampy wyznaczą też 18 południk. - To ostateczny projekt - mówi Szymon Muszyński z pracowni GM Architekci. - Różni się on od pierwszej propozycji. Brakuje między innymi zróżnicowania poziomów, pozwalających na ekspozycje podziemi kościoła Jezuitów i ratusza. Jednak to wynik tego, że początkowo startując w konkursie tworzyliśmy opracowanie uwzględniające budowę nowej zachodniej pierzei, z której miasto zrezygnowało. <!** reklama>

<!** Image 4 align=none alt="Image 198911" >

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zgodził się już na przesunięcie pomnika z jednoczesnym pozostawieniem go w przestrzeni rynku. - Stworzy to możliwość dochowania zasady, że tego typu obiekty wymagają otoczenia, które umożliwia chwile refleksji i zadumy, a nie wyłącznie „przejście obok” w trakcie spaceru przez rynek. Chcemy przecież wszyscy, by rynek żył, tu odbywają i odbywać się będą wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Te dwa obszary: pamięci historycznej i współczesności mogą mądrze współistnieć.

<!** Image 5 align=none alt="Image 198911" >

Radny Tomasz Rega uważa, że nawet przed przesunięciem pomnika należy tę decyzję skonsultować ze stowarzyszeniami, które do tej pory sprzeciwiały się dyslokacji monumentu. - Cały projekt poszedł w dobrym kierunku. Nikt nie mówi o usunięciu pomnika. Nie powinno się jednak wprowadzać jakichkolwiek działań z zaskoczenia tak ja stało się to przy okazji szańca - twierdzi radny.

Nowa koncepcja zagospodarowania płyty Starego Rynku nie przekreśla starań Społecznego Komitetu Odbudowy Zachodniej Pierzei. - Ona daje nam wciąż nadzieję - mówi szef stowarzyszenia Andrzej Adamski. - Nie ingeruje w zachowane pod ziemią fundamenty i kryptę kościoła. Całą prezentację przyjąłem z ulgą, ale mam do niej zastrzeżenia. Odnoszę wrażenie, że ma być jedynie estetycznie, ale wciąż za mało uwagi poświęca się historii. Szkoda, że w tak niewielkim stopniu ma zamiar wykorzystać się większość zabytkowego bruku. Nie planuje się powrotu studzienki przed aptekę. Stary Rynek bez odbudowanej zachodniej pierzei nigdy nie będzie oddawać ducha królewskiego miasta, jakim jest Bydgoszcz.

Zdaniem prezydenta, do tego tematu będzie można wrócić najwcześniej za 5 lat. Obecnie ratusza nie stać na rekonstrukcje.

Jak się zmieni Stary Rynek

  • Pojawi się fontanna w zachodniej części placu
  • ułożona zostanie w jednym poziomie posadzka z granitowych płyt i kostki
  • pojawi się przeszklenie nad fundamentami starego ratusza oraz ledowy 18 południk
  • przesunięty będzie pomnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!