https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stary dworzec towarowy będzie bramą do części Śródmieścia. Ponury rejon Bydgoszczy zmienia swoje oblicze

Marcin Kozłowski
Tak dziś wygląda stary dworzec towarowy. Za 2 lata ma być bramą do części bydgoskiego Śródmieścia
Tak dziś wygląda stary dworzec towarowy. Za 2 lata ma być bramą do części bydgoskiego Śródmieścia Marcin Kozłowski
14 października 2024 roku rozpoczęły się prace związane z przebudową dawnego dworca towarowego przy ul. Rycerskiej 22. Obiekt ma zyskać nowe funkcje i stać się swoistą bramą do tej części bydgoskiego Śródmieścia. W rejonie prowadzone są inne inwestycje, które zmienią tę część miasta.

24 sierpnia 2023 roku obiekt stanął w ogniu. W kulminacyjnym momencie na miejscu działało 8 zastępów straży pożarnej. Łącznie w akcji wzięło udział ponad 30 ratowników. Strażacy wstępnie ustalili, że doszło do zaprószenia ognia. Zabytkowa budowla po pożarze była w bardzo złym stanie. Przez ponad rok na terenie byłego dworca nic się nie działo, choć bloki rosły w bardzo szybkim tempie.

Ponad miesiąc temu na teren byłego dworca towarowego weszły ekipy budowlane z ciężkim sprzętem. Wyburzono dwa "skrzydła" przylegające do głównego budynku. Prace zaniepokoiły okolicznych mieszkańców, ale również bydgoszczan, którzy poruszają się w tym rejonie miasta. Myśleli, że obiekt zniknie z mapy miasta. Grupa deweloperska Moderator, która zabudowuje obszar pomiędzy ulicami Rycerską i Pomorską uspokaja i zapewnia, że budynek zyska nowe funkcje.

"14 października 2024 roku rozpoczęły się prace związane z przebudową dawnego dworca towarowego przy ul. Rycerskiej 22, który wkrótce zyska nowe funkcje. Cały proces modernizacji potrwa około 2 lata i będzie prowadzony etapami. Dawny budynek dworca towarowego stanie się symboliczną "bramą" osiedla Industria, harmonijnie łącząc tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony zachowamy architektoniczną spuściznę, a z drugiej - stworzymy nowoczesną przestrzeń usługową i mieszkalną, idealnie wpisującą się w potrzeby mieszkańców Bydgoszczy. Osiedle Industria to łącznie 10 budynków i ok. 1500 mieszkań + lokale użytkowe, jednak na ten moment nie jesteśmy w stanie podać konkretnej liczby, ponieważ budynki F-H są w fazie projektowej" - napisała nam Weronika Gudell, kierownik marketingu firmy Moderator.

Dobre wiadomości dla mieszkańców przekazał też Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Tak ma wygląd po przebudowie budynek dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy
Tak ma wygląd po przebudowie budynek dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy
Grupa Moderator

- Tylko część budynku dawnego dworca towarowego zostanie wyburzona. W tym miejscu jest wysoki poziom wód gruntowych i musi zostać wylana płyta betonowa, która utrzyma nowy budynek. Obiekt będzie bowiem spełniał funkcje mieszkaniową i użytkową. Budynek zostanie pięknie odtworzony i idealnie wpasuje się w to miejsce, będzie piękną bramą do tej części miasta. Nie ma mowy o jego zniszczeniu - zapewnił MKZ.

Warto dodać, że w pobliżu osiedla Industria, przy skrzyżowaniu ulic Rycerskiej i Zygmunta Augusta powstaje kompleks mieszkaniowy Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Utworzą go trzy bloki, w których powstanie 127 mieszkań. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w przyszłym roku. Wartość inwestycji wynosi 45,93 mln zł. W 2026 roku ma ruszyć budowa kolejnego bloku BTBS - między kamienicami 1 i 5 na Rycerskiej. Na tej ulicy ruszyły już prace związane z remontem kamienicy numer 5. Rozpoczęło się też postępowanie przetargowe dotyczące modernizacji sąsiedniego budynku numer 7. Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy zabezpieczyła na te zadania prawie 8 mln zł, a po odbiorach wyremontowane budynki będą objęte 7-letnią gwarancją.

Wymienione inwestycje znacznie zmienią oblicze tego - ponurego dotychczas - rejonu Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski