- Jesteśmy małą, ale dzięki temu przyjazną szkołą - mówi wicedyrektorka placówki Iwona Drajer. „Szesnastka” ma 150-letnią historię i jest spadkobierczynią tradycji dawnej podstawówki w Jacewie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 100901" sub="Szkoła Podstawowa nr 16 w Inowrocławiu jest jedną najmniejszych placówek w mieście. Panuje tutaj jednak przyjazna atmosfera, a nauczyciele znają każdego ucznia z imienia Fot. Maciej Piątek">Ponad 270 uczniów, 14 oddziałów i 20 nauczycieli - tak przedstawia się w liczbach Szkoła Podstawowa nr 16 im. Jana Pawła II przy ulicy Jacewskiej 93 w Inowrocławiu. Placówka 20 listopada będzie świętować jubileusz 150-lecia powstania.
- W czasie rekrutacji zgłasza się więcej chętnych niż posiadamy miejsc. To, że nasza szkoła cieszy się tak dużą popularnością, świadczy o tym, że jest postrzegana, jako przyjazna i bezpieczna. Zresztą, jako jedni z pierwszych mieliśmy monitoring i salę informatyczną. Dwa lata temu sprzęt komputerowy został wymieniony na bardziej nowoczesny - mówi o zaletach placówki zastępczyni dyrektora, Iwona Drajer.
Nauczycielom i uczniom najbardziej daje się we znaki brak sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Jak przyznaje wicedyrektorka, nowa sala sportowa byłaby najlepszym prezentem na urodziny. „Szesnastka” kontynuuje tradycje dawnej wiejskiej szkoły w Jacewie. Przed laty zajęcia odbywały się w budynku, w którym dziś ma swoją siedzibę Schronisko dla Bezdomnych Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta. W latach 60. część tej podinowrocławskiej wsi znalazła się w granicach administracyjnych miasta wraz z budynkiem nr 118, a szkołę przeniesiono do parterowego gmachu. Placówka nosi papieskie imię od dwóch lat. W nawiązaniu do postaci patrona, obchody jubileuszowe będą przebiegać pod hasłem: „Pamięć i tożsamość to najważniejsze aspekty istnienia”. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej, która zostanie odprawiona w kościele p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. Po nabożeństwie rodzice, uczniowie, pedagodzy oraz zaproszeni goście przejdą do Teatru Miejskiego, gdzie młodzież zaprezentuje program artystyczny. O 12 wszyscy spotkają się w murach szkoły, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.
<!** reklama>- 21 listopada placówka będzie także otwarta w godzinach od 8 do 15 dla wszystkich absolwentów. Ze względów lokalowych nie bylibyśmy w stanie pomieścić wszystkich jednego dnia. Dla zwiedzających wystawimy archiwalne kroniki - informuje Iwona Drajer.
Nad organizacją uroczystości czuwa dyrektor Wojciech Helak. Patronat honorowy objął prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.