https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starcie Waszczykowski vs. Barley. Ostra riposta polskiego europosła: widzimy stanowczo prorosyjskie działania rządu niemieckiego

Kazimierz Sikorski
Europoseł Witold Waszczykowski
Europoseł Witold Waszczykowski Fot. Grzegorz Galasinski
Do ostrej wymiany zdań doszło w "Studio Europy" między europosłami: Witoldem Waszczykowskim i Katariną Barley. "Widzimy stanowczo prorosyjskie działania rządu niemieckiego" - mówił były szef polskiej dyplomacji.

Komentując w „Studio Europy” wydarzenia związane z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, doszło do ostrej wymiany zdać między Witoldem Waszczykowskim, byłym szefem polskiej dyplomacji, obecnie europosłem, a niemiecką europosłanką z ramienia SPD Katariną Barley - relacjonował portal dw.cm.

- Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Mówimy jasno, kto jest agresorem, dostrzegamy ryzyko konfliktu, zgadzamy się z partnerami z NATO i UE, że musimy się przygotowywać, a jednocześnie negocjować i dążyć do pokoju – mówiła Barley.

- Zgadzam się z tym, że stanowisko niemieckie jest jednoznaczne, to znaczy jednoznacznie prorosyjskie – ripostował Waszczykowski dodając: Nie ma deficytu kar, którymi moglibyśmy ukarać Rosję, ale jest deficyt woli politycznej i ten deficyt jest przede wszystkim w Niemczech.

Barley: To smutne, że po dojściu PiS do władzy cały czas rozwijają się antyniemieckie resentymenty. Uważam, że to politycznie nierozsądne, bo to gra w zasadzie na rzecz Rosji. I odpowiadając na zarzuty związane z polityką Berlina wobec Rosji Barley powiedziała: - Niemcy są świadome swojej historii w stosunku do Polski i innych krajów, dlatego postrzegają swoją rolę raczej w dyplomacji. Natomiast jasno mówią, że będą konsekwencje, jeśli Rosja zaatakuje.

Odpowiedź Waszczykowskiego: Widzimy stanowczo prorosyjskie działania rządu niemieckiego, w sprawie Nord Stream 2, anty SWIFT, wstrzymywanie dostaw i tranzytu broni, środków pomocy dla Ukrainy. To nie żadne resentymenty tylko ocena ostatnich dni. Proszę się nie zasłaniać II wojną światową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
petrus
Pakt Hitlere ze Stalinem igdy nei zostal odwolany, co ajwyzej zawieszony
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski