Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.
Środa Popielcowa to dzień ruchomy. Jego obchodzenie uzależnione jest od terminu Wielkanocy. Tego dnia wierni uczestniczą w mszy świętej, a na koniec nabożeństwa kapłani posypują ich głowy popiołem na znak pokuty.
W tym roku ze względu na pandemię Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenia określające procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową.
Środa Popielcowa - dowiedz się więcej, jak w tym roku będzie wyglądał obrzęd posypywania głów popiołem? - przejdź do galerii.
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni.
Środa Popielcowa - obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?
- Są dwa dni w roku, gdy katolicy zobowiązani są przestrzegać przepisów postu ścisłego. Jednym z nich jest Środa Popielcowa, drugim Wielki Piątek i tu nie ma żadnej dyspensy - podkreśla ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej. - Post ścisły ilościowy obowiązuje osoby od 14. do 60. roku życia.
Co to oznacza w praktyce? - Należy zachować post ilościowy, czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz post jakościowy, czyli powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych i to pod każdą postacią - zaznacza ks. prałat Grzegorz Nowak. - W Środę Popielcową i w Wielki Piątek osoby starsze i chorzy po 60. roku życia mogą spożywać posiłki kilka razy dziennie, ale zachowując post jakościowy.**
Sam ryt liturgiczny posypywania głów popiołem w Środę Popielcową zostaje zachowany, ale będą pewne zmiany - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej.
Dodajmy, że Środa Popielcowa nie jest na liście nakazanych świąt. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, ale większość katolików tego dnia udaje się do kościołów.
W tym roku Wielki Post potrwa od 17 lutego do 3 kwietnia. To dla katolików czas pokuty. W tym czasie powinni oni powstrzymać się od hucznych zabaw. Okres ten ma na celu przygotowanie się do radosnego przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W 2021 roku Wielkanoc przypada 4-5 kwietnia.**
