Andrej Babisz z Czech, Viktor Orban z Węgier, Igor Matovicz ze Słowacji oraz Mateusz Morawiecki spotkali się w piątek w Centrum Spotkania Kultur. Rozmowy trwały blisko dwie godziny. Premierzy zjedli też razem obiad.
- Dyskutowaliśmy na temat Białorusi. Wszyscy uważamy, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących - mówił na konferencji prasowej podsumowującej spotkanie premier Mateusz Morawiecki. - Apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych. Dla narodu białoruskiego chcemy zaproponować ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość. Chcemy też zaoferować ruch bezwizowy dla Białorusi – dodał.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie. Premierzy Polski, Wę...
Z nieoficjalnych informacji podawanych przez media w czwartek wynikało, że strona polska zaprosiła na piątkowe spotkanie Swietłanę Cichanouską, białoruską opozycjonistkę i kontrkandydatkę Aleksandra Łukaszenki w wyborach na prezydenta Białorusi. Polacy nie uzgodnili jednak tego z pozostałymi państwami Grupy. Jak informował onet.pl zaprotestować miał premier Czech. Jego stanowisko miała wspierać też Słowacja.
Ostatecznie Cichanouska wróciła do Wilna. W piątek w Lublinie Andrej Babisz wymijająco odpowiedział na pytanie w tej sprawie. Stwierdził m.in., że spotkanie grupy odbywa się „na poziomie premierów”, sugerując, że to nie miejsce na rozmowy z Cichanouską. Podkreślił jednocześnie, że w ubiegłym tygodniu z opozycjonistką spotkał się czeski minister spraw zagranicznych. - Ważne jest, by kontynuować nasze inicjatywy i by były one dyskutowane na poziomie Unii Europejskiej – podkreślił Babisz.
Premierzy dyskutowali też o epidemii korononawirusa. Premier Morawiecki precyzował, że celem jest niedoprowadzenie do kolejnego lockdownu.
- Walczymy o obniżenie liczby ofiar, ale nasze kraje muszą też działać, gospodarka musi działać, musimy podtrzymać funkcjonowanie całego regionu – podkreślał Viktor Orban.
- Dziękuję premierowi Orbanowi za propozycję stworzenia grupy ekspertów, którzy będą koordynowali nasze działania w walce z COVID – dodał Andrej Babisz.
Premierzy byli też pytani o kwestię planów dotyczących zamykania granic między krajami Grupy w związku z koronawirusem. - Dziś rano komisja ds. pandemii poinformowała mnie o oznaczeniu Czech jako strefy czerwonej. Tymczasem łatwo jest jakiś kraj na liście nazwać strefą czerwoną, jeśli jest to na przykład Portugalia. Ale jeśli to dotyczy np. Czech, z którymi mamy bliskie relacje, ludzie się przemieszczają, studenci, to już nie. Powinniśmy zastanawiać się jak wspólnie walczyć z pandemią, ale jednocześnie nie możemy zaburzać naszych relacji gospodarczych – zaznaczył Igor Matovicz.
- Rozmawialiśmy też o pomocy dla naszych greckich przyjaciół, w związku z tragedią, która dotknęła jeden z obozów dla uchodźców – relacjonował Mateusz Morawiecki. - Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji, żeby pomóc w zbudowaniu tej infrastruktury, która jest tam potrzebna – dodał.
Premierzy uzgodnili też stanowisko dotyczące otrucia Aleksieja Nawalnego - jednego z liderów opozycji w Rosji.
- Tłumy w centrum Lublina. Zapraszamy na spacer po lubelskim deptaku
- Męski Różaniec na ulicach Lublina. W jakiej intencji się modlono?
- Wypoczynek nad Jeziorem Białym. Ostatnie kąpiele przed końcem lata?
- S17. Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Zobacz efekty prac
- Fatum nad świdnicką drużyną. Dwa wypadki. Śmierć zabrała pięciu zawodników
- Setka Kuriera. Nagrodziliśmy największe firmy i przyznaliśmy wyróżnienia
