Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na zatkany odpływ. Poradnik

Joanna Turakiewicz
Odpowiednia pielęgnacja instalacji sanitarnych zapobiegnie zapychaniu się rur.
Odpowiednia pielęgnacja instalacji sanitarnych zapobiegnie zapychaniu się rur. wax115 (morguefile.com)
Zaczyna się niewinnie: woda spływająca w rury bulgocze. Potem spływa wolniej, nie tak płynnie jak dotąd. A na koniec... mały domowy dramat z hydraulikiem w tle.

Najprościej jest zapobiegać. Są dwa podstawowe sposoby zapobiegania tworzeniu się zatorów w rurach i odpływach.

Jednym z nich jest uniemożliwienie przedostawania się do odpływu włosów, resztek jedzenia, skrawków opakowań, które z czasem zbudują w przepływie uciążliwy korek. W tym celu na odpływ nakładamy sitko, które skutecznie zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia. Wydatek rzędu kilku zaledwie złotych, a ułatwienie ogromne. Uważasz, że białe plastikowe sitko zburzy efekt w chromowanym zlewie albo eleganckiej kolorowej umywalce. Kto powiedział, że musi być białe i plastikowe? Wśród wzorów dostępnych na rynku znajdziesz nie tylko plastikowe, ale i z chromu oraz silikonowe, w różnych kolorach i kształtach, np. w kształcie kwiatka albo ze zdobieniem przypominającym kamyki. Ceny silikonowych ozdabianych sitek wahają się w granicach 20–35 zł.

Drugą metodą jest bieżące wypłukiwanie zalegającego tłuszczu i osadu z mydła, do którego przyklejają się spływające ze zlewu czy umywalki odpady. Zanim jednak sięgniesz po żrące, szkodliwe dla środowiska detergenty, spróbuj mniej inwazyjnych metod „domowych". Raz w tygodniu wlej w rury kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu lub wody wymieszanej z octem i doprowadzonej do wrzenia. Regularne przepłukiwanie zlewu zapobiegnie, a co najmniej opóźni zatkanie. Jest to jednak metoda wymagająca konsekwencji, co często decyduje o jej niepowodzeniu.

Jak odetkać zatkany odpływ w kuchni i w łazience?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne zatory znajdują się w odpływach kuchennych, a inne w łazienkowych. W kuchni będzie to zlepek tłuszczu, resztek jedzenia, fragmentów opakowań od żywności (np. skrawków folii spożywczej). Taki korek czasami da się rozpuścić środkami, które znajdziemy w naszych kuchennych szafkach. W łazience natomiast głównym „budulcem" zatoru są osad z mydła i włosy, które raczej nie rozpuszczą się np. w occie.

Do rozpuszczenia zatoru w odpływie kuchennym domową metodą można użyć sody kuchennej, octu i wrzącej wody. Aby je wykorzystać:

  1. Wymieszaj w naczyniu sodę i ocet w proporcjach 1:3. Mieszanka natychmiast zacznie pulsować, więc jak najszybciej trzeba wlać ją do odpływu. Po 5–15 minutach spłukujemy kilkoma litrami wrzącej wody.
  2. Wsyp do odpływu 1–2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wlej do niego ok. pół szklanki octu. Mieszanka spowoduje powstanie piany, która odetka odpływ. Po kilku minutach wlej w odpływ wrzącą wodę.

Na zatory działają również ekologiczne środki, stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Zawierają one bakterie, które przetwarzają zanieczyszczenia i zapobiegają osadzaniu się kolejnych. Środków tych dobrze jest używać profilaktycznie raz na kilka tygodni.

Przepychacz gumowy to przyrząd, który niegdyś znajdował się w prawie każdym domu. Dziś również można go kupić w sklepach ze sprzętem AGD. Jego działanie opiera się o ciśnienie, które tworzy się w trakcie pompowania i wypycha zator. Przed jego użyciem, okolice odpływu należy nasmarować tłustą substancją np. wazeliną, umieścić przepychacz na odpływie, docisnąć, a następnie napuścić wody do poziomu, powyżej gumowej nasady. Odpływ zabezpieczający przed przelaniem wody również należy zatkać np. drugą dłonią. Na koniec kilkukrotnie pompujemy przepychaczem, wytwarzając ciśnienie, które powinno przepchnąć zator.

Bardziej złożony, ale zarazem wydajny jest przepychacz działający na zasadzie pompy, którym pod ciśnieniem wpychamy do rur wodę.

Większość śmieci, które dostaną się do odpływu, zatrzymuje się w syfonie. Warto więc sprawdzić drożność syfonu. Zabieg nie jest skomplikowany, nie pociąga za sobą kosztów i zajmuje zaledwie parę minut. Pod syfon podstawiamy miskę,żeby woda nie zalała podłogi, a następnie odkręcamy syfon i dłonią w rękawiczce albo szczypcami usuwamy zebrane tam zabrudzenia.

Kolejną, popularną metodą usuwania zatorów jest używanie preparatów chemicznych, które rozpuszczają nagromadzone w odpływie zabrudzenia. Preparat w postaci granulek, proszku, płynu albo żelu wsypujemy bądź wlewamy do odpływu, odczekujemy czas określony w instrukcji użycia na opakowaniu, a następnie spłukujemy gorącą wodą. Po żrące detergenty jednak nie powinniśmy sięgać zbyt często ze względu na ich szkodliwość dla środowiska, a więc i dla nas samych. Zawsze używamy ich wyłącznie w gumowych rękawicach i unikamy wdychania oparów.

Jeśli żadna z wymienionych metod nie poskutkuje, oznacza to, że zator tkwi głębiej w rurach. Wówczas, zanim wezwiemy hydraulika, można spróbować samodzielnego oczyszczenia rur za pomocą sprężyny hydraulicznej, czyli specjalnej spirali do czyszczenia rur. Demontujemy syfon, umieszczamy sprężynę w rurze i kręcimy korbą do momentu, kiedy znajdzie się w niej cała sprężyna. Sprężynę wyciągamy, kręcąc korbą w odwrotnym kierunku.

Jeśli i ta metoda zawiedzie, nie pozostaje nic innego, jak wezwać hydraulika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sposoby na zatkany odpływ. Poradnik - RegioDom.pl