Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spójrz na kuchnię od kuchni

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Przyszłością gotowania są produkty naturalne i nowoczesne metody przyrządzania potraw. Dobra jakość narzędzi używanych w kuchni to gwarancja dobrego jedzenia. Nie zawsze taniego.

Przyszłością gotowania są produkty naturalne i nowoczesne metody przyrządzania potraw. Dobra jakość narzędzi używanych w kuchni to gwarancja dobrego jedzenia. Nie zawsze taniego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 148688" sub="W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu mają sprzęt solidny i sprawdzający się w praktyce / Fot. Adam Zakrzewski">Pani Ewa, 35-letnia gospodyni domowa, mama czwórki dzieci, jak sama siebie określa, jest nowoczesną tradycjonalistką. Stosuje w swojej kuchni garnki niemieckiej produkcji z odpinaną rączką, pokryte teflonem.

Test z magnesem

- Zajmują mało miejsca, łatwo je utrzymać w czystości. Nadają się do kuchni elektrycznej i gazowej, ale już nie indukcyjnej - zastrzega pani Ewa. - Do kuchni z płytami indukcyjnymi nie każde bowiem garnki pasują. Można sobie zrobić test z magnesem. Jeśli magnes przyklei się do garnka, będzie na takiej kuchni działać. Jeśli nie, lepiej zrezygnować z zakupu. Co ciekawe, te zwykłe emaliowane garnki sprzedawane na jarmarku pasują do każdego rodzaju kuchni.

<!** reklama>Rosół czy barszcz pani Ewa gotuje w specjalnym 10-litrowym garnku ze stali, z podziałką. Patelnię ma teflonową, choć marzy o żeliwnej, która jest, jej zdaniem, najlepsza. Do smażenia placków ziemniaczanych niezastąpiona jest patelnia cygańska, którą dostała w prezencie od swojej mamy. Przyznaje, że dobrych noży w jej kuchni brakuje.

Test z kucharzem

A jakich narzędzi u siebie w kuchni używają profesjonaliści? Tradycyjną polską kuchnię, zarówno jeśli chodzi o menu, jak i wyposażenie, mają w Zajeździe Staropolskim
w Toruniu.

- Jak ktoś zakłada nową restaurację, zwykle kupuje wszystko nowoczesne. Część naszego sprzętu ma już co prawda swoje lata, ale wciąż jest dobra. Zawsze zaopatrywaliśmy się w garnki z grubym dnem, stalowe, utrzymujące temperaturę. Są odpowiednie do kuchni gazowej, jaką wykorzystujemy - zaznacza Elżbieta Grądzka, kierowniczka gastronomii w Zajeździe Staropolskim. - Patelni używamy zarówno teflonowych, jak i żeliwnych. Usmażona na tej ostatniej jajecznica smakuje naszym gościom najbardziej. Noże mamy ostre, ze stali nierdzewnej, różnej wielkości. Nóż dla kucharza to podstawowe narzędzie pracy. Musi być dobry. I taki trochę więcej kosztuje. Nikt za 10 zł na rynku dobrego noża nie kupi.

Test jakości

Jacek Szczepański, szef kuchni
w najnowszej w Toruniu restauracji „Bulwar”, tłumaczy, że ma u siebie noże klasyczne, ze stali nierdzewnej, chirurgicznej.

- Ważne, żeby były to noże dobrej jakości. I tyle ich powinno być, ile potrzeba - zaznacza szef kuchni w „Bulwarze”. - Sprawdzają się garnki ze stali nierdzewnej. Patelnie mam pokryte grafitem. Przy kupnie narzędzi do kuchni warto kierować się tylko i wyłącznie jakością. Zanim zdecydujemy się wydać pieniądze, poznajmy produkt. To najistotniejsze.

Restauracja „Dolce Vita” w Bydgoszczy słynie zarówno z kuchni polskiej, śródziemnomorskiej, jak i dań najnowocześniejszej kuchni - molekularnej. W przypadku tych ostatnich nie stosuje się typowych narzędzi. W części „niemolekularnej” narzędzia kuchenne są jednak potrzebne.

- Zarówno garnki, patelnie, jak
i noże muszą być najwyższej jakości, profesjonalne. I takie mamy
- podkreśla Belg z pochodzenia Jean Bos, właściciel „Dolce Vita”.

Barbara Ćmielewska, nauczycielka technologii żywności w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, podkreśla, że szkoła jako taka nie dysponuje supernowoczesnym sprzętem, ale jest on niezły - solidny i praktyczny.

- Większość naszego sprzętu jest zrobiona ze stali kwasoodpornej. Indywidualnym gospodyniom domowym można poradzić, by kupując garnki, wybierały te z grubym dnem. Godne polecenia są przede wszystkim kuchnie i garnki do gotowania indukcyjnego - mówi Barbara Ćmielewska. - To m.in. ze względu na oszczędność energii. Nowoczesne urządzenia do gotowania, jakimi są piece konwekcyjno-parowe, są przydatne, ale raczej w żywieniu zbiorowym. Jeśli mamy przygotować danie dla 2-3 osób, stosowanie takiego urządzenia byłoby stanowczo zbyt kosztowne. Jeśli chodzi o kuchnię molekularną, to nasi uczniowie uczą się, że taka jest, niemniej stosowanie jej w praktyce na szerszą skalę jest, przynajmniej na razie, nierealne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!