https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl Kutza i film McQueena na ekranach

jt
Niektórzy po tym filmie mówią, że więcej go nie obejrzą - nie dlatego, że jest kiepski, lecz przeraźliwie prawdziwy. Sztuka Janusza Głowackiego również nie pozostawia nam żadnych złudzeń o amerykańskim śnie.

Niektórzy po tym filmie mówią, że więcej go nie obejrzą - nie dlatego, że jest kiepski, lecz przeraźliwie prawdziwy. Sztuka Janusza Głowackiego również nie pozostawia nam żadnych złudzeń o amerykańskim śnie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192287" sub="Kadr z filmu „Głód” w reżyserii Steve McQueena.">

Współczesna Antygona, czyli Portorykanka Anita (w tej roli Anna Dymna), rosyjski Żyd Sasza (Jerzy Trela) i Polak Pchełka (Jan Peszek) - niegdyś ludzie, którzy mieli swoje pragnienia i aspiracje, dziś bezdomni w Tompkins Square Park na dolnym Manhattanie. <!** reklama>

Kazimierz Kutz, który podjął się reżyserowania kilku sztuk Janusza Głowackiego, tak skomentował przesłanie „Antygony w Nowym Jorku”:

„Dramat Głowackiego jest historią o współczesnej Ameryce, miejscu, do którego ludzie przybywają, by tkwić tam w stanie beznadziei. Dla Pchełki i Saszy Ameryka była rajem. Ponieważ wizja raju upadła, „Antygona” opowiada o tym, jak raj przybrał wymiar piekła”.

Prawdziwe piekło przeżywa też główny bohater filmu „Głód” w reżyserii Steve McQueena - Bobby Sands (autentyczna postać doskonale zagrana przez Michaela Fassbendera). Lider Irlandzkiej Armii Republikańskiej za rządów Margaret Thatcher trafia do więzienia w Maze, gdzie wraz z innymi bojownikami jest traktowany jak zwykły kryminalista czy terrorysta. W celach rozpoczyna się więc bunt, na którego czele staje Bobby Sands. Bojownicy walczą o swą godność, domagając się statusu więźniów politycznych. Jednak 66 dni strajku (odmowa mycia się i wkładania więziennych uniformów, bicie przez strażników, wylewanie moczu na korytarz więziennego bloku oraz głodówka, doprowadzająca Bobbyego i dziesięciu innych współwięźniów do śmierci) są naturalistycznym obrazem heroizmu graniczącego z szaleństwem prowadzącym do upodlenia i wyniszczenia człowieka.

 

Gdzie, kiedy?

 

  • 6 lipca, godz. 21.00 Letni Projektor – objazdowe kino „Orzeł”, podwórko ul. Pomorska 66 - pokaz filmów Bydgoskiej Kroniki Filmowej
  • 11 lipca, godz. 21 - Letni Projektor Mózgu i kina „Orzeł” - klasyka Teatru TV: J. Głowacki „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Kazimierz Kutz, 1994)
  • 12 lipca, godz. 21.30, muszla koncertowa Duchamperie - „Głód“, reż. Steve McQueen, Wielka Brytania, Irlandia 2008
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski