Na Zjednoczoną Prawicę swój głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych oddałoby 30,5 proc. respondentów. W porównaniu z badaniem z połowy sierpnia to spadek o 0,1 pkt. proc.
Koalicja Obywatelska pozostaje niezmiennie od wielu tygodni największym rywalem partii Jarosława Kaczyńskiego i odnotowała praktycznie taki sam wynik jak w badaniu sprzed trzech tygodni – dziś zagłosowałoby na nią 22,0 proc. badanych, co jest gorszym wynikiem o 0,2 pkt. proc.
O 0,9 pkt. proc. zyskałaby natomiast Polska 2050, którą poparłoby 17,9 proc. ankietowanych.
Mandaty w parlamencie zdobyłyby jeszcze Konfederacja, na którą swój głos oddałoby 8,5 proc. Polaków (wzrost o 1,3 pkt. proc.) oraz Lewica, ciesząca się poparciem 7,2 proc. respondentów (w górę o 0,3 pkt.). Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem.
Ponad 10 proc. badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos.
Co dalej z Porozumieniem?
Autorzy badania wskazują, że opuszczenie Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina budzi dezorientację respondentów – prawie połowa z nich nie ma zdania w kwestii potencjalnego wejścia Porozumienia w koalicję z inną partią. 37 proc. ankietowanych uważa, że Porozumienie dołączy do innego ugrupowania politycznego, a jedynie 15 proc. sądzi, że pozostanie niezależne.
Aż jedna trzecia badanych, którzy uważają, że Porozumienie Jarosława Gowina zwiąże swoje losy z jakimś koalicjantem wskazuje na PSL – Koalicję Polską. Powrót do współpracy z Donaldem Tuskiem i jego partią wskazało 16 proc. ankietowanych, a 13 proc. Polskę 2050 Szymona Hołowni. Respondenci uznawali pozostałe koalicje za mniej prawdopodobne, aż 20 proc. nie miało zdania na ten temat.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 3-6.09.2021, na ogólnopolskiej próbie 1077 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
