
Weekend od 14 do 16 sierpnia w Bydgoszczy i okolicach [galeria]
W ten weekend w Bydgoszczy można podziwiać najlepsze drużyny pod koszem albo po kosz piknikowy wybrać się do Ostromecka. Na dzieciaki czekają bezpłatne ekowarsztaty w Myślęcinku, a na wszystkich spacer szlakiem zielonych pomników mieście. Muzyki na żywo można posłuchać, oglądając nieme kino, na scenie w fabryce Lloyda albo w pałacowej sali z grą na cztery ręce pianistek. Z okazji święta 15 sierpnia można zwiedzać Muzeum Wojsk Lądowych lub popatrzeć na skromną uroczystość na Starym Rynku.

Muzeum Wojsk Lądowych 15 sierpnia zaprasza do zwiedzania
Muzeum Wojsk Lądowych (ul. Czerkaska 2) z okazji święta zaprasza 15 sierpnia w godz. 10-16 do swej siedziby na dzień otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać plenerową wystawę okolicznościową „Hej kto Polak na bagnety. Wojna Polsko-Bolszewicka”.
Przy okazji muzeum zaprasza także do zwiedzania wystawy czasowej „Witamy Orła Białego. Powrót Bydgoszczy do Macierzy” oraz wystawy stałej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”. Ponadto, będzie także okazja wziąć udział w konkursie historycznym z atrakcyjnymi nagrodami. Wstęp wolny.
Uwaga, ze względu na zagrożenie koronawirusem, wydarzenie nie będzie mieć charakteru pikniku. Zwiedzając - także ekspozycję plenerową – należy pamiętać o zakrywaniu nos i usta oraz zachowaniu zalecanego dystansu społecznego (2 m od siebie). Bezpośrednio przed zwiedzaniem sal wystawowych należy zdezynfekować ręce. W budynku muzeum oraz na ekspozycji plenerowej może jednocześnie znajdować się ograniczona liczba osób, dlatego wejście na teren muzeum będzie limitowane. Przy sklepie z pamiątkami może znajdować się tylko jedna osoba, preferowane są płatności bezgotówkowe.
Na zdjęciu powyżej Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MWL prezentuje francuski karabin powtarzalny Lebel, jaki był w użyciu podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Symboliczne obchody Święta Wojska Polskiego na płycie Starego Rynku
W Bydgoszczy miała być defilada wojskowa i piknik, zamiast tego bardzo symboliczne uroczystości Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - wszystko z powodu zagrożenia Covid-19.
W niedzielę, 16 sierpnia, najpierw o godz. 10.30 w Kościele Garnizonowym (ul. Bernardyńska 2) zostanie odprawiona msza św. Po nabożeństwie uroczystości przeniosą się na płytę Starego Rynku, gdzie około godziny 11.45 odbędzie się złożenie wieńców pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a następnie wręczenie decyzji personalnych dowódcom brygad logistycznych.
Wiązankę kwiatów w niedzielę o godz. 11.30 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa złoży także zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Akademia Leśnej Przygody, czyli bezpłatne ekologiczne warsztaty dla dzieci
Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku zaprasza dzieci do udziału w letnich warsztatach ekologicznych, podczas których najmłodsi na łonie natury lub w pracowni m.in. mikroskopowej mogą zdobyć i poszerzyć swą wiedzę ekologiczną. Najbliższe bezpłatne zajęcia już w niedzielę (16 sierpnia) w czterech grupach:
GRUPA I w godz. 10.00-11.30 - Leśny detektyw, zajęcia w terenie - grupa przedszkolna
GRUPA II w godz. 11.45-13.15 - Życie w stawie, zajęcia w terenie połączone z pracownią mikroskopową - grupa wczesnoszkolna (klasy I-III)
GRUPA III w godz. 13.45-15.15 - Poznajemy drzewa, zajęcia w terenie - grupa wczesnoszkolna (klasy I-III)
GRUPA IV w godz. 15.30-17.00 - Owady i zwierzęta żyjące na łące, zajęcia w terenie połączone z warsztatami plastycznymi - grupa wczesnoszkolna (klasy I-III)
Uwaga, na bezpłatne warsztaty obowiązują zapisy mailowe: [email protected] – w tytule maila należy podać numer grupy oraz wiek dziecka.
Siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się w sercu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek" na Polanie Zacisze, nieopodal źródełka.
Zajęcia odbywają się w ramach Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna 2020-2021 finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Więcej na stronie www.oczymszumilas.pl