https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnieg na ulicach miasta. Usuwały go tysiące bydgoszczan [kalendarium, 13 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 13 lutego [Kalendarium "Expressu"].

13 lutego 1856 roku Gustaw Struebing, ówczesny właściciel majątku Myślęcinek, ufundował browar, od 1879 roku znany jako Rittergutsbrauerei Myslencinek. Zakład przechodził różne koleje losu, zmieniał właścicieli, by upaść w latach 50. XX wieku.

13 lutego 1905 roku podpisana została ugoda między arcybiskupem gnieźnieńskim i pruskim ministrem oświecenia publicznego zezwalająca na budowę dwóch kościołów w Bydgoszczy. Jeden miał być przeznaczony dla katolików polskich, drugi dla niemieckich. Chodziło o kościoły pw. Świętej Trójcy i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

13 lutego 1970 roku na apel Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu tysiące bydgoszczan stawiły się, by w czynie społecznym pomóc Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w usuwaniu ogromnych ilości zmarzniętego śniegu, który po kilkudniowych opadach i przy silnym mrozie praktycznie sparaliżował miasto.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

13 lutego 1980 roku w Warszawie zmarł w wieku 74 lat Marian Rejewski, pochodzący z Bydgoszczy wybitny matematyk, który miał swój udział w odczytaniu przez aliantów w czasie II wojny niemieckich szyfrów, co wydatnie wpłynęło na skrócenie czasu wojny.

Tego samego dnia w Bydgoszczy milicji udało się zatrzymać poszukiwanego w całym kraju 17-letniego Piotra R., który dwa dni wcześniej zastrzelił w celach rabunkowych właściciela „beczki śmierci” w Koszalinie.

13 lutego 1981 roku w Bydgoszczy odbył się zjazd Tymczasowego Komitetu Porozumiewawczego Związku Zawodowego Rolników, w którym uczestniczyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność Chłopska”, NSZZ „Solidarność Wiejska” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Podczas zjazdu powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą NSZZ RI „S” z siedzibą w Bydgoszczy. Na czele prezydium stanął Witold Hatka posiadający gospodarstwo rolne w Zielonce (gm. Białe Błota), późniejszy poseł PSL-u.

13 lutego 1988 roku w bydgoskiej filharmonii wystąpiła pod dyrekcją Tadeusza Strugały orkiestra symfoniczna Filharmonii Narodowej z Warszawy, która wykonała „Finlandię” Sibeliusa oraz VII symfonię Beethovena, a także towarzyszyła Barbarze Górzyńskiej wykonującej słynny koncert skrzypcowy D Czajkowskiego.

13 lutego 1993 roku bydgoskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego „Jutrzenka” o 70-letniej tradycji i 5-procentowym udziale produkcji na rynku krajowym przekształciło się w spółkę akcyjną pn. Przedsiębiorstwo Cukiernicze „Jutrzenka” S.A. Założycielami spółki były 624 osoby fizyczne, byli pracownicy przedsiębiorstwa. Dwa lata później spółka weszła na warszawską giełdę.

13 lutego 1994 roku zakończył się organizowany w Bydgoszczy trzeci konkurs pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, pierwszy w obsadzie międzynarodowej. Pierwszej i drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymali dwaj Polacy: Paweł Rydel z Gdańska i Maciej Szymer z Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski